یادداشت های پسری که دیگه چهار ساله نیست
"سرنوشت کودکان در دست خانواده هایشان قرار دارد" Shinichi Suzuki

خب بعد از مدتی کم کاری دوباره برگشتیم و از اونجایی که در این مدت بیشتر داشتیم کار می کردیم و کمتر می نوشتیم به ثبت خاطره ها در ذهنمون بسنده کردیم ولی دیدیم محتویات ذهنمون داره یکی یکی کهنه میشه و حیفمون اومد به مرحله فراموشی برسه . دیدیم با وضع موجود تاریخ پست ها هم ممکنه پس و پیش بشه ولی در هر صورت نوشتن بهتر از ننوشتنه . اصلن منظور شکسپیر هم نوشتن یا ننوشتن بوده در هملت نه بودن یا نبودن .

از اونجاییکه عکس های کنسرت کلاسیم سازمان یافته تر بود ، از این پست شروع کردیم .

24 دی کنسرت کلاسی داشتیم که به عبارتی میشه گفت بهترین کنسرت کلاسی بوده که تا حالا داشتم . حالا دلیلش رو براتون میگم :

دلیل اولش این بود که برای اولین بار من روزی که کنسرت داشتم با هماهنگی هایی که انجام شد مدرسه نرفتم و حسابی استراحت کردم . و دلیل دومش هم تمرین نسبتن خوبی بود که پیش از کنسرت و در طول ترم داشتم .

خلاصه اینکه در روز و ساعت مورد نظر به آموزشگاه رفتیم و بنده به عنوان هنرجوی پنجم در لیست رفتم سر صحنه و منتظر موندم تا موزیک مورد نظر پخش بشه و من هم قطعه مربوط به خودم رو بنوازم .

تا آهنگ اول و دوم همه چی خوب پیش می رفت و به جز اینکه من هیچ اشتباهی تو کارم نداشتم اتفاق خاصی نیفتاد ولی در آهنگ سوم اتفاقی افتاد که کار رو به سمت عالی شدن پیش برد .

درست وسط آهنگی که داشتم می نواختم نوت ها در صفحه تموم می شد و باید صفحه ای که کپی گرفته بودم رو ورق می زدم و کار رو با نوت های صفحه بعد ادامه می دادم . اینجای آهنگ یه سکوت سه چهار ثانیه ای هم داشت که من باید در همین فرصت کم آرشه رو می دادم دست چپم و ورق رو بر میگردوندم و کار رو ادامه می دادم . این کار هم با سرعت بالایی انجام شد

ولی وقتی صفحه رو برگردوندم نوت صفحه بعد نبود !!! یعنی تو کپی که گرفته بودند افتاده بود یه صفحه دیگه . اونجا بود که در حداکثر یک ثانیه باید تصمیم می گرفتم کار رو ول کنم یا از حفظ ادامه بدم که ....

حفظ بودن نوت ها بهم کمک بزرگی کرد و بدون اینکه به جز استادم و باباعلی کسی متوجه بشه کار رو ادامه دادم .

وقتی کار ادامه پیدا کرد و تموم شد و از صحنه اجرا اومدم پایین چشم های استاد گرد شده بود . با تعجب ازم پرسید : تو چیکار کردی ؟! داشتی از حفظ می زدی ؟ مگه نوت نداشتی ؟ که منم با خونسردی بهش گفتم : نه . نوت ها سر جای اصلیشون نبودند . مجبور بودم  خودم کار رو ادامه بدم ...

پ ن : وقتی تو ماشین بودیم و برمی گشتیم خونه باباعلی ازم پرسید چه احساسی دارم از اینکه کنسرتم اینقدر خوب بوده ...جواب :

هیچی ! احساس خاصی ندارم . کنسرته دیگه !! اون اوایل وقتی بچه بودم شاید موقع کنسرت یه هیجان و استرسی داشتم ولی حالا دیگه عادی شده برام !!

پ ن 2 : استادم جلسه بعد کلاس از مامان شیدا پرسید که من واقعن تو خونه چقدر تمرین می کنم (مامان یکی از هنرجوهایی که تو کنسرت حضور داشت و از اجرای بنده لذت برده بود پرسیده بودند ازشون) و وقتی شنید من در نهایت یک یا دو روز در هفته و حداکثر یک ساعت تمرین می کنم خیلی تعجب کرد و بهم گفت اگه بیشتر تمرین کنم دیگه چی می شم ... خودم هم می دونم ولی از شما چه پنهون ... وقت کافی ندارم . گاهی دوست داشتیم شبانه روز 48 ساعت بود ولی فعلن امکان پذیر نیست :)

ارسال در تاريخ جمعه ۱۰ بهمن۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

این روزها همه چی انگاری مثل باد می گذره طوری که گاهی وقت نمی کنیم یه گوشه کناری جایی ثبتشون کنیم . دهم آذر یعنی دو سه روز پیش بالاخره نوبت دریافت گواهینامه سطح 1 موسیقی ما هم رسید . این که می گم "بالاخره" جریان داره حالا آخر مطلب براتون تعریف می کنم . و اما مراسم :

آموزشگاه ما برای سازهای تخصصی و مراحل فراگیری اونها 5 سطح در نظر گرفته و دریافت هر کدوم از این سطوح هم مراسم خاص خودش رو داره . سطح 1 آزمون و امتحان نداره و به صورت نرمال بعد از حدود دو سال اساتید ، هنرجوهای خودشون رو برای دریافت گواهینامه معرفی می کنند . با توجه به دو سازه بودن بنده ، در این روز در دو مراسم مختلف حضور داشتم و دو گواهینامه خودم رو دریافت کردم . اول مراسم اهدای سطح یک ویلن برگزار شد

و حدود یک ساعت بعدش هم مراسم اهدای گواهینامه دف رو داشتیم

و در انتها البته این دو برگ  گواهینامه به معنای نتیجه دو سال سعی و تلاش و سرو کله زدن با ساز به ما اهدا شد که در تصویر می بینید :

و اما جریان "بالاخره" : از اونجاییکه ابنده در حال حاضر دو کتاب Le Violin رو تموم کردم و دارم می رم سر وقت کتاب سوم باید این سطح رو شهریور سال گذشته می گرفتم (بچه هایی که با من سطح 1 رو گرفتند تازه کتاب اول رو تموم کردند) ولی استاد عزیزم یادشون رفته بود که اسم بنده رو رد کنند (بیشتر مشغول ارکستر شدیم چون مهم تر بود و این یکی رو فراموش کردند) ولی در عوض از همین الان اسم بنده برای سطح 2 هم رد شد و قراره به جای دو سال بعد همین شهریور آینده سطح 2 رو هم بگیرم .

جالب اینکه برای دف هم اتفاقی مشابه افتاد یعنی استادمون اعتقاد دارند که ما سطح 3 هستیم ولی آموزشگاه فعلن  با دادن یک سطح موافقت کرده . ما هم قراره تو کنسرت هامون خودمون رو بهشون اثبات کنیم . اما از تمام اینها و کاغذ بازی ها و مدرک گرایی مون که بگذریم مهم اینه که ما تا اینجا به کار چسبیدیم و جلو رفتیم . در دنیای ساز و موسیقی مهم نیست روی کاغذ شما چیکاره هستید و مدرکتون چیه . این تسلط  و تبحر شماست که شما رو اثبات می کنه . من هم در حال حاضر دارم بيشتر رو همين بخش كار مي كنم .

از الان تا آخر سال دو سه اتفاق مهم موسیقی داریم : کنسرت های کلاسی دف و ویلن ، کنسرت گروهی دف ، کنسرت ارکستر هایدن و آزمون تکنوازی با حضور هیات ژوری جهت ارتقای ارکستر (در صورت تشخیص هیات داوران به ارکستر دوم منتقل میشم) ... پس تا بععععد .

ارسال در تاريخ جمعه ۱۴ آذر۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بالاخره وقت پیدا کردیم تا به یکی از پست هایی که وعده داده بودیم برسیم و پاسخ تعدادی از دوست هامون رو بدیم . این پست قراره تجربیات ما رو درباره تمرین موسیقی و همچنین شرایط مناسب منزل برای یک هنرجوی موسیقی بیان کنه . از اونجایی که فراگیری موسیقی در خانواده هایی با پیشینه موسیقی معمولن راحت تر و با بازدهی فوق العاده ای صورت می گیره ما هم در خانواده هایی که هیچکدام از پدر و مادر و اطرافیان هنرجو اطلاعات و پیشینه ای در مورد موسیقی نداشته باشند بهتره محیط رو شبیه سازی کنیم .

گوش :

گوش مهم ترین عضو درگیر موسیقیه . به نظر من همواره باید خوراک مناسب برای گوش یک هنرجو وجود داشته باشه . اگر به لیست موسیقی که در منزل گوش میدید نگاهی بندازید و اون رو با سبکی که هنرجو داره در اون کار می کنه مقایسه کنید متوجه خواهید شد که دارید در حق کودکتون لطف می کنید یا موسیقی تون بیشتر برای اون یک ترمز محسوب میشه . گوش یک هنرجوی سبک کلاسیک باید با موسیقی کلاسیک تغذیه بشه و گوش یک هنرجوی سبک سنتی با موسیقی مربوط به خودش . این به اون معنا نیست که هیچوقت موسیقی دیگری گوش ندید بلکه اولویت باید با سبکی باشه که هنرجو داره کار می کنه و این دلایل مختلفی داره . این موسیقی اصلی همواره باید در منزل با صدای کم و دایم در حال پخش باشه . از موسیقی اصلی که بگذریم موسیقی فرعی هم دارای اهمیت هست  (حتا فایل های موسیقی پاپ هم که برای تنوع شنیده میشند باید به دقت انتخاب بشند) در یک کلام : موسیقی پیش پا افتاده و دم دستی هم مثل کتاب و فیلم به دردنخور بعد از شنیدن ، تنها وقت شما رو تلف خواهد کرد . موسیقی 6و8 ، موسیقی پاپ ضعیف ، موزیک الکترونیک با ضرب ها و نت های یکنواخت ، موسیقی رپ و ... نه اینکه به هیچ دردی نخورند (هر کدام از اینها پیام خاص خودشون رو دارند ، یکی القای شادی دیگری بیان مشکلات اجتماعی و ...) بلکه برای یک هنرجوی مبتدی موسیقی به هیچ وجه مناسب نیستند . تمرکز موسیقی که در سبک مورد نظر انتخاب می کنید هم باید بر ساز اصلی که هنرجو کار می کنه قرار داشته باشه . موسیقی کلاسیکی که با ارگ یا پیانو نواخته میشه شاید اصلن  به درد یک ویولونیست نخوره .

کیفیت موسیقی که قراره گوش داده بشه هم از درجه مهمی برخورداره . شما وقتی موسیقی رو خالص و با تمام عوامل و زیر و بم هاش نشنوید چطور می تونید اون رو خالص و بی ایراد بنوازید ؟  (توصیه می کنم این بخش رو نشنیده بگیرید . خرج داره شدییییید !)

در این زمینه چشم اولویت بعدی هست . هر چه شما اجراها و کنسرت های بیشتری از ساز اصلیتون ببینید با زیر و بم و تکنیک های اجرا بیشتر آشنا خواهید شد .

الگو :

مثل هر کار دیگری موسیقی هم به الگو نیاز داره و راحت میشه اون رو برای هنرجوی کم سن و سال ساخت . از بین ده نوازنده برتر ساز هنرجو در دنیا ، خوش تیپ ترین ، جوان ترین و ماهرترین نوازنده الگوی مناسبی برای کودک است . بچه ها در همه زمینه ها دنبال قهرمان هستند پس موسیقی هم می تونه یکی از این زمینه ها باشه . اونهایی که در منزل هنرجو دارند باید نگاه کنند ببینند ده نوازنده برتر ساز فرزندشون رو میشناسند و آیا اونها رو به ایشون معرفی کردند ؟ و آیا کارها و آثار این هنرمندهای بزرگ رو در منزل دارند ؟ در حال حاضر و با وجود نوازنده های متعدد ویلن کار من برای انتخاب الگو خیلی هم سخت نبوده

ساز اصلی و فرعی :

گاهی یک هنرجوی کوچولو برای تمرین نیاز به همراه داره . حتا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم می تونند نقش همراه رو بازی کنند . سازهای ساده کوبه ای بهترین وسیله برای همراهی هستند و برای همراهی تخصص خاصی هم لازم ندارند . یه چند تا ساز فرعی در آرشیومون داشتیم که عکس هاشون رو میزاریم . رفتن به بهارستان و سر زدن به مغازه های موسیقی هر بار که پیش میاد برای من جذاب ترین خریدها رو در پی داشته . داستانش هم بر می گرده به یک سوال : از همون چهارسالگی باباعلی همیشه این سوال رو ازم پرسیده که "دوست داری بریم اسباب بازی فروشی یا ساز فروشی" و با توجه به جالب تر بودن مغازه سازفروشی از نظر من پاسخ همیشه مشخص بوده !

تامبورین یا دایره زنگی خودمون . بسیار شاد . مناسب همراهی ریتمیک

یک نوع دیگر از همان ساز . صدای بسیار زیبا . شبیه زنگ شتر

هارمونیکای دایاتونیک . هدیه تولد سال گذشته من

خاش خاشک یا Shaker در اندازه تخم مرغ . کاربردی ، موثر و در عین حال ارزان

همان ساز قبلی ولی دست ساز پارسا . با استفاده از تخم مرغ شانسی و خورده ریزه

قرار بود بریم اسباب بازی فروشی ولی با این برگشتیم ! (هرچند خیلی هم به دردمون نخورد)

پیشنهاد خودم . جایزه چندین ماه تلاش و مناسبت های مختلف و ... (این یکی رو خیلی دوست دارم)

آمپ پرتابل تمرینی من . از شروع کار تا حالا زیاد به دردم خورده . کوچولو ولی کاربردی

 نظر اطرافیان :

پیشنهاد می کنم به هیچ هنرجویی به خصوص اگر اون هنرجو کم سن و سال باشه و سازش هم ساز زهی مثل ویلن و ... باشه نگید خوب نمیزنه (حتا اگه موسیقیش صدای اره بده) . این سازها اینقدر سخت هستند که فقط باید بچه ها رو تشویق و ترغیب به ادامه راه کرد . در واقع می تونم بگم حداقل تا سه چهار سال اول یادگیری ساز این شرایط باید حکمفرما باشه . خیلی ها اشتباه می کنند و صدای ساز کودک رو با صدای موسیقی سی دی های خونه شون یعنی سازی که توسط یک نوازنده خبره نواخته و در استودیو ضبط میشه مقایسه می کنند که این اصلن درست نیست . به خصوص برای سازی مثل ویلن که به دلیل کار کودک با سایزهای کوچک ، به صورت پیش فرض صدای مطلوب نداره (هر چی سایز یک سایز بزرگ تر باشه به دلیل بزرگ تر شدن کاسه ساز صدای کامل تر و بهتری خواهد داشت) . شما باید صبر کنید تا کودکتون بزرگ بشه ، سایز سازش مناسب و کامل بشه اونوقت صدای موسیقیش رو بشنوید . در طی این مدت مهارت اون در نواختن هم خوب خواهد شد .

زمان تمرین :

میشه گفت نمی تونید در اون دخل و تصرف چندانی داشته باشید . یعنی تا ابد نمیشه نقش داشت . میشه یادآوری کرد . حتا میشه در حد توان و معلومات موسیقی کمک کرد به تمرین اما هنرجو هر وقت تونست و هر چقدر تونست یعنی در واقع به اندازه علاقه و اشتیاق و یا احساس مسعولیتی که داره تمرین خواهد کرد . ولی یه قرارداد بین من و پارسا هست : اگر درس تکراری بگیره (هنرجوهایی که درس رو خوب بلد نیستند باید تا جلسه بعد هم همون رو تمرین کنند) و یا استاد راضی نباشه کلاهمون میره تو هم . اصلن بهتره در هر موردی به جای جنگ و اعصاب با هنرجوی کوچولو اون رو بسپرید دست استاد . شما فقط شرایط مناسب برای تمرین رو ایجاد کنید . به نظر ما حدود 45 دقیقه تمرین روزانه برای سال های اول خیلی خوبه . حالا اگه بیشتر شد که چه بهتر

استاد :

این البته به تمرین ربط نداره . خیلی ها سعیشون بر این هست که ماهرترین استاد آموزشگاه رو برای کودک انتخاب کنند غافل از اینکه شاید این کار چندان هم الزامی نباشه . هر استادی ، تاکید می کنم هر استادی هرچند هم کم سن و سال و جوان ، برای استادی کودک شما به اندازه سال ها مطلب و تکنیک داره که به اون یاد بده چون کودک شما در ابتدای راه قرار داره . پس استاد مناسب استادی است ترجیحا جوان با توانایی ارتباط برقرار کردن خوب با هنرجو . این ارتباط بین استاد و شاگرد به دلیل بند قبلی از اهمیت زیادی برخورداره . تجربه ثابت کرده هنرجویی که رابطه خوبی با استاد داره تلاشش برای جلب نظر اون بیشتر خواهد بود . و در آخر یادآوری کنم مهم تر از هر چیز هنرجو و میزان علاقه و پشتکارشه . یاد خاطره ای از دوستی افتادم که با آقای شادمهر عقیلی در یک آموزشگاه ویلن یاد می گرفتند . نقل می کردند که ایشون هم نزد همون استادی ویلن کار می کردند که آقای عقیلی کار می کردند . تنها با یک تفاوت کوچک که سرنوشتشون رو جدا کرد . آقای عقیلی به گفته خودشون در روز حدود هشت ساعت تمرین داشتند و ایشون در بهترین حالت روزی دو ساعت !

رسیدگی به ساز

در کنار شرایط نوازنده ، استراحتش و غذاش (که اولی و دومیش به خصوص در کنسرت ها برای من یکی هیچوقت مناسب نبوده و غالبن از مدرسه مستقیم میرم برای اجرا) برای هر اجرا و کنسرت الزاماتی همچون کوک ساز و ... وجود داره . کوک کردن ساز رو حتمن یاد بگیرید (مترونوم های دیجیتال اکثرا امکان کوک ساز رو هم دارند) هر از گاهی هم باید سیم ها رو با دستمال نرم تمیز کرد . سیم ویلن همواره آغشته است به پودر کولیفون که به مرور زمان باعث میشه صدای مطلوبی از ساز نشنوید . پس هر از گاهی و به خصوص پیش از کنسرت حتمن ساز و سیم ها رو از کولیفون های قبلی پاک و تمیز کنید و آرشه رو دوباره کولیفون بزنید . این کار در بهبود اجرا تاثیر خواهد داشت . تعویض سیم هم فراموش نشود . حداقل سالی یک بار تعویض سیم پیشنهاد می شود . در مورد برند مرغوب سیم هم عرض کنم تا اینجای کار فقط از سیم Pirastro سبز استفاده کردیم که ساخت کشور آلمان می باشد .

خب ! من دیگه چیزی به ذهنم نمی رسه ! به جز تصویری از زندگی یک هنرجو که تمام پنجشنبه ها مجبوره این شکلی و بین راهی و یا داخل آموزشگاه ناهار بخوره ...

موفق باشید ... تا بعد

ارسال در تاريخ جمعه ۹ آبان۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

 

درست دو روز قبل از آغاز سال تحصيلي جديد ، به عنوان نوازنده ميهمان در كنسرت كلاسي هنرجوهاي خانم سعيدي اجرايي داشتم و جالب اينكه در ميون هنرجوهاي كلاس ايشون هم كوچيك همه نوازنده ها بودم ! يعني از همه كوچك تر .

جريان میهمان شدنم از اين قرار بود كه چون به دليل مسافرت ، يكي از كنسرت هام رو از دست داده بودم استاد عزيزم ترتيبي داد تا من اجراي خودم رو در اين كنسرت كلاسي داشته باشم . قطعه من يه دونوازي به نام

Concertino,Opus.11-MovIII Rondo

اثر آهنگساز آلمانی فردیناند کوچلر (1867-1937) بود . اجرای قطعه ميون بچه هايي كه هيچ آشنايي قبلی باهاشون نداري يه جورايي سخت به نظر مي رسيد ولي از همون يك ساعت حضور زودتر در سالن استفاده كردم و با يه دختر خانوم كه چهار پنج سال از من بزرگ تر بود دوست شدم تا هم استرس اون كم بشه هم استرس من . البته با توجه به تمريني كه داشتم كل قطعه رو از بر بودم و نيازي به صفحه نوت نبود ولي هر چقدر هم از بر باشي استرس اجراي زنده ، كار خودش رو مي كنه .

با تمام این تفاصیل اجرا شروع شد و صرفنظر از يكي دو نوت فالشي كه در همه اجراهاي زنده ممكنه پيش بياد و طبيعيه ، كار به خوبي انجام شد . اونقدر خوب بود كه آقای نظر (مدير آموزشگاه) كه در كلاس حضور داشتند نزد استاد و رهبر اركسترم كه هر دو به بنده افتخار داده بودند و در سالن حضور داشتند به تعريف و تمجيد پرداختند و از رهبر اركسترمون جايگاه من رو در اركستر جويا شدند و از ايشون خواستند تا جايگاه بنده رو از ردیف آخر به ردیف های جلویی ارکستر تغيير بدند . این اتفاق ها باعث شد استادها بیشتر از من خوشحال باشند حتا خانم سعیدی هم که استاد بنده نیستند لطف داشتند و خوشحالی خودشون رو ابراز کردند .

البته خود من هم خیلی خوشحال شدم و اجراي موفق و به خصوص اتفاق هاي بعديش باعث شد سطح هورمون شادي بنده حسابي بالا بره (در این شرایط وقتی از سالن میریم بیرون من غیر قابل کنترل میشم و تا خود شب یه ریز حرف میزنم و خوشحالم) .

موفقيت و پيامدهاي اون هر چند هم كوچك باشه اونقدر شيرين هست كه آدم رو به ادامه كار و تلاش بيشتر ترغيب كنه . با اين كنسرت پرونده موسيقي قبل از سال تحصيليم رو بستم تا برويم به پيشواز فصل درس . دعا يادتون نره .  

 

ارسال در تاريخ سه شنبه ۱ مهر۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بعد از مدت طولانی که گذشت ترجیح میدیم همه وقایع رو در یک پست تقدیم کنیم ....

تا سر کنسرت خونده بودیم درسته ؟ پس از همون جا شروع می کنیم . جایی که قرار شد اولین کنسرت مون رو با ارکستر هایدن اجرا کنیم . طبق معمول همیشه روز کنسرت باز یکی از شلوغ ترین و پر مشغله ترین روزهای کاریمون بود ولی به هر ترتیب خودمون رو رسوندیم .

هر کدوم از بچه ها طبق چیدمان و جايگاهي که داشتند سر جای خودشون قرار گرفتند . برای همراهی ما چند نفر بزرگسال هم از گروه های دیگه ما رو همراهی می کردند .

آخه سازهايي مثل درامز و کنترباس (همون ویلن گنده که برای زدنش نردبون لازمه) یا همین چلو که عکس بالاییه ، نوازنده تو قد و قواره ما نداره که بتونه تو ارکستر هم اجرا کنه . خلاصه اینکه کارمون شروع شد و چندین قطعه ای که تمرین کرده بودیم رو اجرا کردیم . قطعات Achteletude اثر سيبولد ، Rondeau اثر توري ، Allegro اثر بتهوون ، Andante اثر هايدن ، و Soldatenmarsch اثر شومن پنج قطعه اي بودند كه ما اجرا كرديم و اين قطعه ها اینقدر جالب و خوب اجرا شدند که تقاضای اجرای مجدد هم داشتیم بنابراین یک بار دیگه یکی دو تا از قطعات رو اجرا کردیم .

 

من در اين روز با سختی های اجرای زنده ارکستر بیشتر آشنا شدم . در اجراي ارکستر ها چندین لایه موسیقی وجود داره که هر لایه توسط گروه خاصی اجرا میشه . مثلن خود ویلن به چند گروه تقسیم میشه و هر گروه یه سری نوت مخصوص به خودشون دارند که باید در جای خودش نواخته بشه ولی شاید شنونده نتونه اون چند گروه رو از هم تفکیک کنه . من و هفت نفر از بچه های دیگه ویلن۳ بودیم . اركستر ما در مجموع شامل حدود 35 نفر نوازنده مي شد .  

البته کار با ارکستر نکات دیگری هم داره . از جمله اینکه شما ملزم هستید مدت طولانی تری رو روی صحنه حضور داشته باشید و اگر در هنگام اجرا مشکلی داشته باشید خدا به دادتون برسه ؟ مثلن : من تو این عکس چشمک نمی زنم بلکه دارم گوشه چشمم که میخارید رو بدون اینکه بتونم بهش دست بزنم یا حرکت دیگری بکنم میخارونم !!!! حالا این یه نمونه كوچك از مشكلاتي بود كه ممكنه پيش بياد ولی در کل یه جورایی سخته اجرای زنده با ارکستر زهی چون دو دستتون درگیره !

دو سه روز بعد از اجرای جالبمون طبق برنامه ای که داشتیم پریدیم تو هواپیما و رفتيم سفر .

از این سفر هم عکس های زیادی دارم که در حال حاضر تونستیم یه سری از اونها رو آماده کنیم .

از جمله معماری و دكور جالب هتل

رستوران هاي عجیبش که ما از اون به همین یک عکس بسنده می کنیم تا دلتون نخواد

و جاهای مختلف اون برای نشستن و نفس تازه کردن كه از هيچكدومش نگذشتيم

در مرکز لابی یک عدد پیانوی رویال بود که شب ها ملت رو مثل زنبور دور خودش جمع می کرد

و این امکان خوب که شما بتونید ترکیبی از پارک آبی ، استخر و دریا رو با هم و یکجا داشته باشید .

البته جالب ترین بخش کار برای من پارک آبی بود و برای باباعلی دریا . عدم تمایل من به دریا دلیل داشت . یکی از روزهایی که باباعلی داشت می رفت دریا منم گیر دادم که میام و میخوام تو دریا شنا کنم و ... که اونم قبول کرد و دو تایی پریدیم تو آب .

 همه چی داشت خوب می گذشت و تازه داشتم عادت می کردم به آب شور که  سرمو کردم زیر آب و یه نگاه به کف دریا انداختم و ... با سرعت هر چه تمام تر و در حالی که داشتم غر می زدم از آب اومدم بیرون "این دیگه چه جور دریاییه ؟ این زیر پر ماهیه ! چرا کف دریا این شکلیه ؟ من دوست ندارم با ماهی ها شنا کنم . اگه یه وقت کوسه بیاد چی ؟!" و این شد که بعدش دیگه حتا حاضر نبودم رو تخت بادی هم تو دریا بمونم و عطای شنا در مدیترانه رو به لقاش بخشیدم و راه سرسره های آبی رو در پیش گرفتم و روزی ۴۶۰ بار رفتم بالا و پرت شدم تو آب .

دکور مغازه ها هم در نوع خودش جالب بود

و رودخونه زیبا و خروشانی که توش قایق سواری هم کردیم .

آخرین روز سفرمون مصادف بود با روز تولد بنده و یه جورایی تولدم داشت تحت تاثیر سفر فراموش می شد . در واقع روزی که برگشتیم فقط رسیدیم که یه کیک بگیریم و شمعش رو فوت کنیم .

البته برای من هم همون فوت کردن شمع مهم بود که به خیری و خوشی انجام شد و ما پریدیم تو ۹ سالگیمون . این که می گن عمرمون دود شد رفت هوا راست می گن ها ... خودتون ببینین !

راستی چقدر خوبه که آدم می تونه همه چی رو ثبت کنه ها ... من خیلی قبل از اینکه سلفی مد بشه عاشق عکس های اینجوری بودم . هنوز هم گاهي باباعلي عكسي اين مدلي رو از تو گوشيش پيدا مي كنه كه معلوم نيست من كي از خودم انداختم :

تا بعد ...

ارسال در تاريخ جمعه ۲۱ شهریور۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

طبق قرارمون ما باید سه شنبه و جمعه گذشته در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره حافبک که توسط انجمن حمایت از کودکان برگزار می شد و در حمايت از  ورزش کودکان کار برگزار می شد دو اجرای گروه نوازی دف داشته باشیم . بنابراین بعد از چندین روز تمرین با بچه های بزرگ تر گروه و هماهنگی کامل راهی برج میلاد شدیم و مستقیم رفتیم طبقه ششم . راستش از دور اصلن به نظر نمیاد طبقه ششم برج اینقدر بزرگ باشه که یه زمین فوتبال و کنارش یه صحنه اجرا و محل تماشاچی ها باشه و تازه کلی فضای بازی و غیره داشته باشه ولی داشت ! آموزشگاه با دو گروه در این برنامه شرکت داشت . گروه نوازنده ها و خواننده های سنتی و گروه کوبه ای استاد حقیری که ما باشیم . هر گروه دو قطعه رو اجرا می کرد به طوری که گروه موسیقی سنتی ابتدا دو قطعه و بعد ما دو قطعه جالب و نسبتن طولانی کوبه ای رو اجرا می کردیم .

 

وقتی رسیدیم گروه سنتی رفتند روی صحنه و نکته جالب در این گروه صدای بسیار زیبا و آواز استادانه دختر نوجوان خواننده این گروه بود که همه رو مجذوب خودش کرده بود .

و بعد از کلی انتظار که به صحبت و گاهی هم شیطنت های خفیف گذشت

ما و استاد

 نوبت ما شد که بریم روی صحنه

 

روز سه شنبه باباعلی ماموریت بود ولی جمعه هر جور بود خودش رو رسوند

 

حتمن تعجب کردین از استایل جدید ! آخه دیدند موهای من (که قبلن با ماشین از ته زده بودم) خیلی ساده است خاله الهه مامور شد که منو ببره آرایشگاه که این در واقع دسته گلیه که ایشون آب دادند . البته بدم هم نیومد و کلی مورد توجه و استقبال هم قرار گرفت .

 

طبق معمول اجرای ما خوب از آب در اومد و تشویق حضار نشون داد که سازهای کوبه ای علاقمندهای زیادی داره

 

خوشحالیم که تونستیم در این کار خیر شرکت کنیم و گامی هرچند کوچک در راه جلب توجه مردم به کودکان کار برداریم . جایگاه تماشاچی ها اولش اینقدر شلوغ نبود ولی در هنگام اچراها جا برای نشستن نبود و مردم مجبور بودند ایستاده برنامه رو تماشا کنند .

 

سید جواد هاشمی و مهدوی (فوتبالیست) جوایز ما رو اهدا کردند . تعدادی از هنرمندها و ورزشکارهای معروف هم زحمت کشیده بودند و تشریف آورده بودند .

 

امیدواریم در آینده شاهد برگزاری بیشتر همچین همایش هایی در حمایت از کودکان کار باشیم و خودمون هم بتونیم توش حضور پررنگ داشته باشیم .

 

ارسال در تاريخ دوشنبه ۲۷ مرداد۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

 
در چند سال گذشته زحمات زیادی کشیدم تا به اینجایی که الان هستم برسم . و این همه زحمت وقتی قرار باشه خیرش به دیگران نرسه به نظرم بی فایده است . همیشه دنبال فرصتی می گشتیم که این اتفاق بیفته تا اینکه خیلی زود اتفاق افتاد . قراره گروه دف ما در اولین کار خیریه اش شرکت کنه و در جشنواره بزرگ حافبک که توسط انجمن حمایت از حقوق کودکان برگزار میشه سهمی داشته باشه . زمان برگزاری جشنواره 21 تا 24 مرداد و محل اون سایت ورزشی برج میلاد هست و در این چهار روز قراره گروه ها و اشخاص مختلفی از جمله هنرمندان و ورزشکارهای معروف کشور , مقام های شهری و استانی و ... برای حمایت و همکاری در اجرای برنامه ها حضور داشته باشند . خواننده هایی همچون فرزاد فرزین , شهرام شکوهی , رضا یزدانی و ... . هنرمندانی همچون بهاره رهنما ,مهناز افشار , پژمان بازغی و ... شخصیت های ورزشی و مدیران باشگاه های فوتبال و ... حضور خواهند داشت و همچنین قراره 8 تیم فوتبال نوجوان از انجمن های خیریه مختلف هر روز دو بازی داشته باشند و در روز پایانی هم دو تیم از هنرمندان بازی افتخاری خودشون رو برگزار کنند و در کنار اون نمایشگاهی با 50 غرفه فعال باشه و انجمن های مختلف حمایت از کودکان هم به تبلیغ و ترویج کارشون بپردازند . گروه دف ما هم قراره در روزهای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره برنامه داشته باشه و قطعاتی رو اجرا کنه . هرچند ما در این کنسرت در کنار بزرگ ترها و باسابقه های دف آموزشگاهمون و همراه با اونها برنامه داریم ولی این اجرا در هر صورت در نوع خودش جالب خواهد بود .
ارسال در تاريخ دوشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

خب با وجود اين همه تاخير آدم نمي دونه از كجا بايد شروع كنه . فكر كنم بهتره از گزارش آخرين كنسرت شروع كنيم :

آخرين كنسرت كلاسي ويلن ما در تاريخي كه گفتم يعني ۲۰ خرداد برگزار شد . نكته جالبش هم اين بود كه من با اين تصور كه دو تا قطعه دونوازي رو بايد اجرا كنم تمام مدت ، اين دو قطعه رو تمرين كردم و وقت زيادي صرف كردم تا مهارت لازم رو كسب كنم غافل از اينكه يكي از دو قطعه اي كه بايد اجرا كنم دونوازي و يكي ديگه اش قطعه اي به نام "غم ويلن دارم" بود كه از حفظ بودم . بعد از كلي تمرين ، جلسه ماقبل كنسرت رفتم پيش استاد و ايشون گفتند كه فقط يكي از دونوازي ها رو بايد بزنم حسابي ناراحت و خوشحال شدم . ناراحت از وقت زيادي كه صرف كردم و خوشحال از اينكه كنسرتم سبك تر ميشه . وقتي اون قطعه كنسرت رو براي آخرين باز پيش استاد زدم ايشون گفتند كه هيچ نكته اي براي اصلاح ندارند و تمرين ها و نتيجه كار عالي بوده .

اما روز كنسرت : موقع اجراي آهنگ اول كه به نظر قطعه سختي هم مي اومد براي اولين بار تو عمرم استرس اومد سراغم به طوري كه موقع اجراي بعضي از نوت ها  مي تونستي لرزش آرشه رو حس كني . البته استاد مي گفت در اجراي زنده استرس طبيعيه و اعتقاد داشت كه من اين استرس رو خوب كنترل كردم ولي براي من كه هميشه خونسردم يه همچين حالي عجيب بود . شايدم دليلش تمرين بيش از حد باشه ولي باباعلي اعتقاد داشت ممكنه علتش دعواي مختصري باشه كه قبل از كنسرت در مسير آموزشگاه با هم داشتيم كه با داد ايشون ختم شد !!! بگذريم : آهنگ دوم من قطعه اي به نام "غم ويلن دارم" بود كه از حفظ و بدون نوت اجراش كردم و بر خلاف قطعه اول خيلي هم خوب اجرا شد . در هر صورت با توجه به تمرين زيادي كه داشتم از نظر باباعلي در مجموع دو قطعه ، امتياز من متوسط بود . به همين دليل و براي جبران قرار شد در كنسرت بچه هاي بزرگ تر استاد (در كنسرت امسال هنرجوها به سه گروه سني تقسيم شده بودند) هم حضور داشته باشم و قطعاتي رو اجرا كنم . مهم ترين برنامه هاي موسيقي من در دو سه ماه آينده :

شركت در كلاس سلفژ تكميلي ساز اصلي (براي اخذ درجه ، لازم و اجباريه)

دو كنسرت دف كلاسي و احتمالن گروهي .

كنسرت اركستر هايدن و شركت در جلسات اضافي آمادگيش .

شركت در كلاس رايگان و اجباري سلفژ كوبه اي (اين يكي رو داريم حذفش مي كنيم چون اگه حذف نشه مجبوريم نقل مكان كنيم دور و بر آموزشگاه) 

تا بعد ...

ارسال در تاريخ شنبه ۷ تیر۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

گفتیم موسیقی فشرده به دو دلیل : اول اینکه میخواهیم هر چی خبر موسیقی داریم در یک پست بگیم (برای تعدد پست وقت نداریم) و دوم اینکه موسیقی به دلایل زیادی به صورت فشرده در زندگی ما وجود داره و انگاری جزیی جدایی ناپذیر از زندگی روزانه منه . حالا عرض می کنم چرا . و اما خبرها . اولین خبر اینکه جلسه عمومی ارکسترها برگزار شد و مدیر آموزشگاه نحوه سازماندهی هفت ارکستر آموزشگاه رو به صورت مفصل توضیح دادند . خلاصه اش این میشه که ارکسترها بر اساس رده های سنی تشکیل شدند . و اسامی اونها از بزرگ به کوچیک : باخ ، ویوالدی ، برامس ، بتهوون ، پاگانینی ، چایکوفسکی و هایدن هست که با توجه به سن و سال بنده عضوی از این ارکستر آخری هستم . شهریور ماه هم قراره اولین کنسرت ارکستر هایدن برگزار بشه که خب برای هر ارکستری لازم و واجبه . و اما ... خبر بعدی اینکه :

بله . ساز بنده رشد کرد . یعنی یک سایز بزرگ شد و از یک چهارم به دو چهارم تبدیل شد . با توجه به اینکه این تبدیل و بزرگ شدن هر سال ساز (که با خرید یک دست سیم مرغوب هم همراهه) باعث بهتر شدن سی چهل درصدی صدا هم میشه برای من خیلی جالب و جذابه . البته من در طول مدتی که منتظر آماده شدن سازمون شدیم بیکار ننشستم و با تمام پیانوهای فروشگاه قطعاتی رو نواختم . با توجه به اینکه من اصلن پیانو ندارم و سازم هم ویلنه این کار من برای صاحب فروشگاه هم جالب بود . در بین تموم سازهای فروشگاه من از این پیانوی سفید بیشتر از همه خوشم اومد .

خدا رو چه دیدی شاید روزی رفتیم سراغش . بگذریم ! (این "بگذریم" رو باباعلی با عجله میگه !) وقتی کار آقای فروشنده در تعویض سیم تموم شد تعجبش هم بیشتر شد . چون همین که ساز رو گرفتم شروع کردم به نواختن یه آهنگ معروف و از اونجایی که برای اولین بار بود ساز بزرگتر رو دست می گرفتم و هنوز جای انگشت ها رو هم علامت گذاری نکرده بودیم این کار من باعث تعجب و تعریف ایشون (که خودشون آموزشگاه موسیقی هم دارند) شد . چون ایشون اعتقاد داشتند وقتی ساز بزرگتر میشه یکی دو هفته طول میکشه تا دست آدم بهش عادت کنه . خب البته من یه اختلاف نظر کوچولو داشتم با ایشون چون این اعتقاد رو نداشتم !!!  و اما ... :

هنوز چند روزی از مدرسه رفتنمون در سال ۹۳ نگذشته بود که طی نامه ای برای انجام تمرین موسیقی که قرار بود پنجشنبه ها و بعضی از جمعه ها انجام بشه انتخاب و دعوت شدیم . و امروز آخرین روز تمرین بود . داستان همون داستان سال گذشته است : سه روز دیگه توی سالن وزارت کشور برنامه داریم و قراره سمفونی شماره ۹ بتهوون رو به اتفاق گروه سی و چند نفره مدرسه مون اجرا کنیم . البته امسال من با ساز خودم در این برنامه شرکت خواهم داشت که اولین اجرای ویلنم برای بیش از دو هزار نفره . باز خوبه تک نوازی نیست . این عکس ها برای همین امروزه . در واقع وقتی خیلی از بچه ها خواب بودند بنده و دوستان داشتیم تمرین می کردیم :

 هماهنگی این بچه ها به این سادگی ها هم نیست . بذارین جملات چندتاشون رو موقع اجرا مثال بزنم :

آقا اجازه ما دستشویی داریم ! میشه بریم ؟!

آقا اجازه ما تشنه مونه بریم آب بخوریم ؟!

آقا اجازه ؟! (با هیجان) دندونمون همین الان افتاد !! حالا چیکار کنیم ؟!

آقا اجازه میشه بریم فوتبال بازی کنیم ؟!!!! و .....

این هم من و نزدیک ترین همکلاسی امسالم که رابطه مون خیلی خوبه یعنی آرین فرتاش :

خب فکر کنم بیشتر فشردگی موسیقی خودم رو براتون تعریف کردم که امیدوارم با اجرای سه شنبه حداقل یه بخشش کم بشه . البته انگاری پایان نداره . یه بخش کم میشه یه بخش جدید اضافه ....... تا بعد .

پ . ن . پ (اين پ آخري پدره!) : وقتي يه بچه چهار ساله انتخاب مي كنه شك نكن و به انتخابش احترام بذار . يا مي دونه داره چيكار مي كنه يا نمي دونه . اگه بدونه داره چيكار مي كنه و چي رو انتخاب مي كنه كه خب كلي از كسي كه نمي دونه جلو است و اگر ندونه داره چيكار مي كنه ، باز كلي جلوتر از كسيه كه نمي تونه انتخاب كنه . وقتي دو سال پيش مي گفت ويلن رو به خاطر سختيش انتخاب مي كنه تا بتونه سازهاي ديگه رو راحت تر ياد بگيره فكر نمي كردم واقعا از اين حرفي كه ميزنه هدف داشته باشه ولي وقتي پشت پيانو ميبينيش كه راحت كليدها و نت ها رو پيدا مي كنه تازه دوزاريت ميفته كه آگاهانه انتخاب كرده .

پ.ن.پ ۲ : بعد از بيست و شش ماه ميشه گفت تازه علاقه اش به ويلن نمايان شده . اون دوست هايي كه بچه هاشون تازه يادگيري سازي رو شروع كردند : هيچ وقت عجله نكنيد . دير يا زود اتفاق ميفته . به شرطي كه هر چي زد بگيد "عالي زدي" و هيچ وقت حتا اگه صداي ناهنجار هم شنيديد تو ذوقش نزنيد . طول ميكشه تا صداي ساز كوچولوي بچه تون شبيه صداي ساز بزرگي بشه كه توي استوديو و با امكانات عالي ضبط صدا ضبط شده . به خصوص اگر ساز ويلن باشه .  


برچسب‌ها: گلبانگ سرود, جشنواره ايران تو بمان, تالار بزرگ كشور
ارسال در تاريخ سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۳ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

قرار بود با جشنواره شروع کنیم . پس شروع می کنیم . اول از همه اینکه بین المللی نبود . یعنی شرکت کننده خارجی نداشت . دوم از همه اینکه بیشتر جشنواره ادوات مرتبط بود تا موسیقی یعنی به جز پارس و یکی دو موسسه کوچک تر دیگه که موسیقیایی بودند باقی شرکت ها مرتبط بودند با ساخت و یا واردات ساز و ... . در واقع میشه گفت موسسه ما بود که یه جورایی سالن رو با اجراهای منظم و متنوعش گرم کرده بود و طبیعیه که برای خودشون هم کار بازاریابی و تبلیغی خوبی به حساب اومده باشه . اما همونطور که گفتیم برای اونهایی که بچه داشتند و می خواستند این بچه ها با سازها آشنا بشند محل مناسبی بود تا بیشتر سازها رو به همراه اجراهایی از بچه های هم سن و سال خودشون در یک محل دور هم ببینند و بشنوند . در نمايشگاه :

از کوبه ای های کوچیک گرفته تا این بزرگترینشون که طبل تایکو است :

و یا عجیب ترینشون که این ساز دیجریدو مربوط به قبایل بومی استرالیا است :

و یا این سازهای آشنا که تعداد غرفه هاشون بیشتر هم بود :

و وسایل میکس و صدابرداری :

همه و همه دور هم جمع بودند برای تماشا . برای بار اول به نظر بد نمی اومد . البته ما وقت نداشتیم غرفه ببینیم بنابراین با سرعت هر چه تمام تر خودمون رو به غرفه پارس رسوندیم و رفتیم پشت صحنه و برای اجرا آماده شدیم .

محل غرفه پارس با توجه به اهدافی که داشتند بزرگترین غرفه بود و در بهترین نقطه سالن قرار داشت . برنامه ها رو هم جوری چیده بودند که از همون اول وقت تا زمان پايان نمايشگاه اجراهای مختلفی از بچه ها در سبک ها و با سازهای متنوع اجرا می شد . جوری که بازدیدکننده ها وقتی به اونجا می رسیدند دوست نداشتند ازش بگذرند .

و نوبت به ما رسید تا به رهبری استاد حقیری بريم روی صحنه و قطعاتمون رو اجرا کنیم . با این تفاوت که این بار ایستاده برنامه مون رو اجرا کردیم که در نوع خودش برای ما یه تجربه تازه به حساب میومد . آدم رو ياد يه سري از اجراهاي خارج از كشور مي ندازه كه بيننده ها سرپا دور صحنه اجرا جمع ميشن .

وقتی روی صحنه بودیم آرین رو دیدیم که به دیدن اجرامون اومده بود و جالب اینکه یکی یکی و با خوشحالی به هم نشونش می دادیم تا اینکه برنامه تموم شد و رفتیم پیشش و با هم عکس انداختیم . آخه ما چهار تا دوست های صمیمی هستیم . تعدادي از خواننده هاي وبلاگمون رو هم اونجا ديديم و هم از ديدنشون و هم از اين كه با خبرمون باعث شديم اونها به نمايشگاه بيان و از موسيقي و فضاي اونجا لذت ببرند خوشحال شديم . (در اين عكس همه اونهايي كه گفتم رو در يك صحنه داريم)

بعد از تموم شدن برنامه به سرعت راهی خونه شدیم تا برای برنامه بعد از ظهر یعنی کنسرت پایانی ویلن آماده بشیم . ساعت ۵ و نیم بود که رسیدیم آموزشگاه و من برای تمرین پیش از اجرا رفتم سالن . اجرا ساعت ۷ و نيم شروع مي شد و طبق معمول چند نفر بايد جلوتر از من قطعه هاشون رو اجرا مي كردند تا اينكه موقع اجرا رسید :

قطعه ای که برای من در نظر گرفته شده بود يه دونوازی ويلن-پيانو (موومان ۱ از اپوس ۱۱ کنسرتینو) فرديناند کوشلر (ويلونيست و آهنگساز آلماني ۱۸۶۷-۱۹۳۷) بود . وقتی توی لیست اجراها همین قطعه رو دیدیم که برای یه ویلونیست چند سال بزرگتر از من با سابقه بیشتر هم در نظر گرفته شده تازه فهمیدیم که چرا اجراي این قطعه در مدت تمرین به نظرمون سخت میومده . در سمت چپ من آقای متوسلی پشت پیانو نشسته بودند و وظیفه اجرای نیمه دیگر دو نوازی رو بر عهده داشتند .

کنسرت اینبار ما یه وجه مشترک براي همه بچه ها داشت و اون هم این بود که تقریبن همه شون به جز یکی دو نفر خراب کاری کردند . حالا نمی دونم علتش حساسیت بالای میکروفون جدیدی بود که نصب کرده بودند که همه صداها و ناهنجاری های ریز رو هم می گرفت یا استرسی بود که بچه ها داشتند . و جالب اینکه با سابقه ها بیشتر از همه ... من هم به عنوان کوچک ترین هنرجو از این قاعده جدا نبودم و در یک قسمت ، جریان نوت رو براي چند ثانيه گم کردم ولی خیلی زود و با کمک نوت هاي پیانیست دوباره شیرازه کار رو پیدا کردم و وضعیت رو جمع و جور کردم . طوری که خیلی هم تابلو نشد . به جز اجرا كه به طور كلي بد نبود و مورد تشويق قرار گرفت ، اين جمع كردن كار به نظر استادها نقطه قوت اجراي من به حساب اومد . چون يكي دو تا از بچه ها اين اتفاق براشون افتاد و به كلي كار رو از دست دادند .  

در مجموع دومین سال آموزش ما هم به خوبی و خوشی تموم شد . یه جورایی میشه گفت تازه اول راهم و سازم رو انتخاب کردم . چون به نظرم اینقدر سخت هست که اگه دو سال تونستی دستت بگیری و نزاریش کنار اونوقت تازه می تونی بگی انتخابش کردی .

ارسال در تاريخ جمعه ۲ اسفند۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

داريم به آخر سال نزديك ميشيم و باز موضوع بيشتر پست هامون رو موسیقی تشکیل خواهد داد . ديشب به همراه باقی هنرجوهای استاد حقیری ، كنسرت گروهي دف ساليانه مون رو اجرا كرديم كه حال و هواي عالي و هيجاني خودش رو داشت . من فكر مي كنم كنسرت سازهاي كوبه اي در سراسر دنيا همينجور پر شور و هيجان برگزار ميشه و البته به نظر مياد دف يكي از هيجاني ترين اونها باشه و به قول باباعلی یه جورایی شما رو از زمین بلند می کنه .

در كنسرت ديشب ما چهار قطعه حرکت ، هدف ، در ایران (به همراهی کمانچه) و پایانی خوش رو به ترتيب اجرا كرديم كه همه اجرا ها با ریتم های تركيبي همراه بود و به شكل همنوازي همراه با پاسكاري ريتم ها بين بچه هاي رديف بالا و ما كه جلو نشسته بوديم اجرا مي شد . همه چیز خیلی جدی و حساس پیش میرفت تا اینکه ...

 استاد حقیری که در عین حال اینکه سخت گیر هستند شوخ طبع و خوش خنده هم هستند نتونستند خودشون رو کنترل کنند و با دیدن قیافه و حرکات ما (به خصوص ردیف جلویی ها!!!) با این فکر که پشتشون به حضار هست در حین رهبری گروه که با شدت هر چه تمام تر مشغول نواختن بود لب به خنده گشودند ، غافل از اینکه ما هم همیشه حاضر و آماده ...

 بله ! ما هم همراه ایشون خندیدیم جوری که حدود یک دقیقه این خنده ها لا به لای ریتم ها و ضرب ها رد و بدل می شد و جالب اینکه ما باید در هر حال کنترل موسیقی و ریتممون رو هم حفظ می کردیم که در نوع خودش تجربه جالبی بود .

بعد از تموم شدن اجراهاي ما ، گروه دوم كه از بچه هاي سن بالاتر با سابقه بيشتر در نوازندگي تشكيل ميشه كارشون رو شروع كردند .

 اجراهاي اونها البته با ريتم هاي سخت تر و سريع تري همراه بود كه شور و حال خاص خودش رو داشت .

 و تكنواز هميشگي گروهشون ياسمن كه قطعات سختي رو به همراه استاد اجرا و كاري كردند كه جو طوري حضار رو گرفته بود كه بيشترشون تصميم گرفتند تشريف ببرند كلاس دف ثبت نام كنند ... ! 

 نكته جالب تر اينكه به جز بابا و مامان خودم ، من در كنسرت امسال ۱۱ طرفدار ويژه هم داشتم كه قبل از شروع برنامه يكي يكي تشريف آوردند و ما رو متعجب كردند . مامان بزرگ و برادر عزيزشون دايي ابراهيم ، همسرشون و بچه ها (الگوهاي موسيقي من) ماهان و بهاران ، دوست هاي عزيزمون عمو فريبرز و خاله پريسا ، خاله مليحه عزيز كه پاشون هنوز خوب خوب نشده ، خاله الهه و عمو رضا و طرفدار هميشگي من پسرخاله كسرا (من همه جا برادرم معرفيش مي كنم) ميهمان هاي ويژه كنسرت بودند كه بايد همينجا از همه شون تشكر كنيم . به قول ماهان اگه انوشيروان روحاني هم كنسرت داشت اينقدر آدم از خانواده ایشون نمي اومدند كنسرت !!!  

 جالب اينكه بعد از تموم شدن كنسرت ، كسرا دسته گلي رو آورد كه تقديم من كنه و آقاي نظر هم كه نمي دونستند ما با هم پسرخاله ايم گفتند "آخي ! اين كوچولو براي داداشش دسته گل آورده" !! 

قراره ما اين كنسرت رو در "اولين جشنواره بين المللي موسيقي ، آثار شنیداری ، تجهیزات و ادوات مرتبط" هم برگزار کنیم كه از دوستان دعوت مي كنيم تشريف بيارند (پنجشنبه ۱۱ تا ۱۳) .
 

 
به نظر نمايشگاه خوبي مياد و بايد شرکت کننده هایی از خارج از كشور هم داشته باشه . به هر حال اولين باره كه يه همچين اتفاقي در كشورمون ميفته و بايد اون رو به فال نيك گرفت . همين كه مقام ها گوشه چشمي هم به موسيقي دارند نشون ميده كه در كشور ما احتمالن آينده اين هنر از حالش بهتر خواهد بود . اميدواريم .  
 
پ.ن : بهمن و اسفند برای من سخت ترین ماه های ساله . تمام کنسرت ها و امتحان های نهایی من در همین ماه برگزار میشه . برای همین کنسرتی که داشتیم و خواهیم داشت چندین هفته مجبور شدم یکشنبه ها هم برای تمرین برم آموزشگاه . پنجشنبه آینده ظهر هم دو تا اجرا از کنسرت بالا رو تو نمایشگاه داریم که گفتم و هم بعداز ظهرش باید کنسرت پایان سال ویلن رو اجرا کنم که یه دو نوازی با پیانو است و تمرین های آمادگیش نفس می گیره تو این ترافیک کارها . وضعیت نابسامانیه که فقط دعاهای شما می تونه درستش کنه . حالا دیگه شرح و تفصیل تکلیف های پایان ناپذیر مدرسه و آزمون YLE Starters کمبریج که قراره این وسط ها داشته باشم رو نگم بهتره .

برچسب‌ها: اولين جشنواره موسيقي, كنسرت دف, جشنواره موسيقي و آثار شنيداري, نمايشگاه بين المللي
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

جمعه خونه دايي ابراهيم بوديم . در واقع خونه ای که به نوعي معبد موسيقي من به حساب مياد . چرا ؟ آخه از همون لحظه اي كه به دنيا اومدم اين ماهان و بهاران بچه هاي دايي ابراهيم بودند كه با اجراهاشون من رو به موسيقي علاقمند كردند . گرچه تمام انگيزه من براي موسيقي اين نبود ولي ديدن اونها كه چطور بعد از هر اجرا توي جمع تشويق ميشن يكي از دلايلي بود كه به سمت موسيقي كشيده بشم . جمعه اما اتفاق جالبي افتاد . به پيشنهاد باباعلي من دفم رو هم همراه خودم بردم . توي اتاق ماهان انواع و اقسام ساز ضربي پيدا ميشه . اون حتا يه دهل هم تو اتاقش داره . بنابراين تصميم گرفتم كنسرتي كه قراره همين چهارشنبه تو پارس و يكم اسفند تو نمايشگاه بين المللي به همراه بيست سي نفر از بچه هاي آموزشگاه اجرا كنيم رو براي سه نفر تنظيم و اجرا كنيم . اين بود كه نت ها رو به ماهان نشون دادم و از اونجايي كه اون نوازنده دف خوبي هم هست خيلي خوب متوجه شد كه چيكار بايد بكنه و قرار شد دايي آراد هم نوازندگي كوزه رو به عهده بگيره . بعد از تمرين تو اتاق ماهان بيرون اومديم و دو قطعه مورد نظر رو به رهبري من اجرا كرديم . يعني خانواده بيشتر خنده شون گرفته بود از حركات من چون تمام اون رفتاري كه استاد حقيري در كلاس و در هنگام كنسرت ها با ما داشت رو الگوبرداري و اجرا كرده بودم (مني كه همه چيز رو به شوخي مي گيرم در هنگام تمرين با بچه ها ۱۸۰ درجه تغيير رفتار دادم و بسيار جدي شدم به طوري كه اونها در موقع تمرين حق صحبت كردن نداشتند و در ضمن اجازه نداشتند من رو پارسا صدا كنند و بايد بهم مي گفتند استاد) براي همين هم بود كه اجراي نهايي مون بسيار خوب از آب در اومد .

 

 

 

 

 

پ.ن : دو سال طول كشيد تا من اين جمله رو به باباعلي بگم : "ديگه از من نپرس ! موقع ثبت نام كلاس هاي دف خودت من رو ثبت نام كن . من هر كلاس دفي رو دوست دارم"

توضيح اينكه هنوز هم موقع ثبت نام ترم جديد اين سوال رو از من مي پرسه كه دوست دارم ثبت نام بشم يا نه (تا بلکه خودش و من رو از یه کلاس هم شده خلاص کنه!!!) ... و از وقتي كه اين جمله رو بهش گفتم تو فكره . كه گاهي بايد اينقدر فرصت و فضاي لازم رو به بچه ها داد كه احساسشون در قبال يك موضوع و تخصص از آشنايي به علاقه و از علاقه به اشتياق تبديل بشه و اونوقته كه سرعت پيشرفت چند برابر مي شه . 

ارسال در تاريخ دوشنبه ۲۱ بهمن۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

دو سه هفته پیش کنسرت کلاسی دف رو داشتیم که جریانشو ثبت نکردیم . سالن رودکی حسابی شلوغ شده بود و با توجه به افزایش تعداد بچه ها به نظر میرسید علاقه بچه ها برای فراگیری این ساز بیشتر از قبل شده باشه . این عکس نصف بچه های کنسرت رو نشون میده :

برنامه طبق معمول با اجرای دو قطعه توسط هر یک از هنرجوها شروع شد . استاد توضیحاتی رو در خصوص قطعات دادند و برای تماشاچی ها تعریف کردند که برای اولین بار تصمیم گرفتند اجرای قطعات لنگ "Lang"(که به دلیل نامنظم بودن ضرب هاشون فراگیری و نواختنشون دشوار هست) رو با ما کار کنند که موفق هم بوده و این که در هنگام اجرای برنامه هر یک از ما اعلام خواهند کرد که چه قطعه ای لنگ هست .

این بار زمان اجرای من نزدیک به آخرهای کنسرت بود و نوبت به من که رسید به روی صحنه رفتم و طبق معمول تشویق شدم . قبل از اینکه شروع کنم استاد توضیح داد که "سخت ترین قطعه لنگ کتاب رو پارسا برداشته و من هر چی بهش گفتم این قطعه سخته و  خواستم از انتخاب منصرفش کنم نپذیرفت و گفت انتخابش همونه و به هیچ عنوان تغییرش نمیده . و من فکر می کنم این به دلیل انرژی زیادیه که پارسا داره " و البته در هنگام ادای این جملات وقتی به قسمت انرژی زیاد رسید پوزخندی هم زد به این معنا که چه ها که نکشیده از دست این انرژی زیاد ما سر کلاس !!

 صحبت استاد که تموم شد یکی از حضار گفت : پس باید یه بار دیگه تشویقش کنیم ! و من دوباره تشویق شدم که حس خیلی خوبی بهم داد . طبق معمول همیشه این کنسرت کلاسی رو هم با اجرای موفق دو قطعه ای که داشتم به پایان بردم . درست بعد از من یکی از شاگردهای سال بالایی استادمون اومد و به عنوان آخرین اجرا قطعاتی سنگین تر و پیچیده تر رو اجرا کرد تا فضای کلاس بره به سمت آینده ای که در پیش داریم . تا ببینیم خدا چه خواهد .

 و ...خبر : اول اینکه کنسرت گروهی دفمون که سالی یک بار برگزار میشه در پیشه و داریم خودمون رو براش آماده می کنیم . طبق اطلاعاتی که از استادمون گرفتیم سطح کنسرت امسالمون بالا است و قطعات ترکیبی سختی قراره توش اجرا بشه .  و خبر بعدی اینکه من و سه تا از بچه های دیگه برای یه کنسرت که قراره خارج از آموزشگاه برگزار بشه هم انتخاب شدیم . برای همین مجبوریم یکشنبه ها هم برای تمرین بریم آموزشگاه . اطلاعات تکمیلی رو بعدن براتون تعریف می کنم .
ارسال در تاريخ جمعه ۲۰ دی۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

حالا که خبر خاصی از جای خاصی نیست و همه چی داره تکراری و مثل قبل پیش میره باباعلی به این فکر افتاد که تنوعی ایجاد کنه و  سه منبع خوب در سه سبک مختلف معرفی کنه .

اولیش :

ENCORE ( در یک کنسرت وقتی مخاطبین و تماشاچی ها با صدای بلند میگن Encore یعنی اینکه اونها دارند از نوازنده یا خواننده ، درخواست اجرای مجدد می کنند . در واقع همون دوباره-دوباره خودمون!!!) 

شاید شما هم از جمله بچه ها(و یا حتا بزرگترها)یی باشید که ویلن رو به عنوان ساز تخصصیتون انتخاب کردید و دارید اون رو در سبک کلاسیک پیگیری می کنید ولی گوش دادن به موسیقی کلاسیک (به خصوص درون خودرو) براتون سخت و خسته کننده باشه و این باعث شده که موسیقی های سطوح پایین تر رو جایگزینش کنید . یه نوازنده جوان و خوش تیپ (مدل و هنرپیشه هم هستند ایشون) به این فکر افتادند که این مشکل رو یه جوری حل کنند . بنابراین تعدادی از معروف ترین آهنگ های کلاسیک رو انتخاب کردند و اونها رو با افزودن سازهای هیجان انگیزتری مثل گیتار الکتریک ، درام و .. . دوباره تنظیم کردند تا نسل جدید با این نوع موسیقی آشتی کنند . 

ENCORE آلبومیه که تا حالا حدود سیصد بار گوش دادم و هر بار هم چیزهای جدیدی در اون کشف کردم و بیشتر ازش خوشم اومده . آخه موسیقی غنی -برخلاف موسیقی سبک و پیش پا افتاده که خیلی زود کهنه و خسته کننده میشه- اولین خصوصیتش اینه که شما برای بار اول ممکنه چیز خاصی درش پیدا نکنید ولی رفته رفته و با هر بار گوش سپردن نکات و چیزهای جدیدی ازش یاد می گیرید و بیشتر بهش علاقمند میشید . آلبوم با آهنگ Smooth Criminal از مایکل شروع میشه و با تنظیم های جدید آهنگ هایی همچون موسیقی فیلم دزدان کاراییب و ساخته های بزرگانی همچون ویوالدی و ... ادامه پیدا می کنه . آهنگ های مورد علاقه من در این آلبوم ، هیجانی ترین و تندترین اونها است (البته همچون گذشته ، در این آلبوم هم تابستان ویوالدی برام جذاب ترینه . به خصوص که با تنظیم جدید ، هیجانش چند برابر هم شده و من هم که در کل هیجانی !!!)........میگم بعضی وقت ها خدا همه چی رو با هم به یه نفر میده نه ؟!  

 

 

دومیش :

حالا که از یه بی کلام کلاسیک گفتیم بد نیست از یه بی کلام ایرانی هم بگیم : آلبوم گفتگوی چنگ و نی : سه نوازی نی ، چنگ و تنبک که ترکیبی غریب رو عرضه کرده و برای علاقمندهای موسیقی های بی کلام (با تم ایرانی) و به خصوص دوستداران ساز چنگ ، می تونه جالب باشه . به نظرم ترکیب این سه ساز در این آلبوم یه جورایی سحرآمیز از آب در اومده .

 

و سومیش که خیلی هم مورد علاقه منه : مستند هرگز نگو هرگز . داستان زندگی ، رشد و نبوغ کودکیه که بر خلاف جدایی زود هنگام پدر و مادرش ، خیلی زود تبدیل به یکی از معروف ترین و موفق ترین خواننده-نوازنده های دنیای پاپ شد و هنوز هم راه زیادی برای موفقیت های بعدی پیش رو داره . این فیلم رو بارها دیدیم و هر بار نکات جالبی در اون پیدا کردیم . هم در زمینه موسیقی و هم در زمینه رفتار ، روانشناسی کودک و سایر زمینه ها . دیدنش رو به همه دوست هامون توصیه می کنیم .

 

 

ارسال در تاريخ شنبه ۲ آذر۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

 

روزهای کنسرت برای من همیشه یکی از هیجان انگیزترین روزهام به حساب اومده (البته از من در انجام اینجور کارها انتظار هیجان زیادی نداشته باشید چون جزو آدم های Relax و Cool و البته با دقت بالا محسوب می شم . ولی حالا اگه قرار به بازی و ورجه وورجه باشه بیا و هیجان بی پایان رو ببین!!!)

شما اینجوری فرض کنید که بنده از صبح مدرسه بودم ، ورزش هم داشتیم و رفتیم باشگاه بسکتبال ، تا تونستم تحرک داشتم و خودم رو ژولی پولی کردم و بعدش قراره مستقیم از مدرسه بریم آموزشگاه و طبق معمول من باید توی مسیر و داخل ماشین لباس عوض کنم و سعی کنم تیپم شبیه آدم حسابی ها بشه !!! خب نتیجه از این بهتر نشد :

توی این ترم تعداد شاگردهای استادم با حساب من هشت نفره و این هشت نفر قد و نیم قد همه اومده بودند تا نتیجه چند ماه تلاش خودشون رو اجرا کنند . هر کدومشون که می رفتند روی صحنه قیافه ها و حرکاتشون دیدنی بود . بعضی ها خندان و شاد و خونسرد و بعضی ها سرشار از استرس بودند . بعضی ها هم که اصلن خیالی نبود براشون . مثل یکی از بچه ها که برای غلبه بر استرس خیلی ریلکس با آرشه شروع کرد به ضرب گرفتن روی صفحه نوتش و اینقدر این کار رو ادامه داد تا در کل آهنگ پس زمینه رو گم کرد و هماهنگیش رو از دست داد و خیلی خونسرد و خوشحال هم کارش رو تموم کرد !

طبق معمول وقتی اسم فامیلت با "واو" شروع بشه باید صبر کنی و نفر آخر باشی . همه بچه ها که کارشون تموم شد نوبت من رسید تا طبق معمول با همون خونسردی ظاهری و دقت بالا برم روی صحنه و سه قطعه ای رو که آماده کرده بودم اجرا کنم . سه قطعه من آهنگ های Waggon Wheels  و On The Wing از کتاب Waggon Wheels و همچنین آهنگ Rag Time Violin از کتاب Feddle Time Runners بود که از نظر همه و از جمله استادم خیلی خوب اجرا شد . از نظر آداب صحنه هم تسلطم نسبت به قبل بهتر شده بود . در کل میشه گفت اجرای این کنسرتم یه جورایی پخته تر از قبل بود .

برای پایان آخرین آهنگم توی تمرین ها با باباعلی حرکتی نمایشی رو هم آماده کرده بودم ولی اجراش نکردم ! وقتی اون دلیلش رو ازم پرسید بهش گفتم که آهنگی که فکر می کردم آخر از همه اجرا بشه در کنسرت جاش با آهنگ وسطیه عوش شده بود و  چون نمی شد حرکت پایانی رو وسط برنامه انجام داد من هم از خیرش گذشتم و کار رو با تعظیم به حضار تموم کردم . تقدیم به اونهایی که منتظر این پست بودند .  

اگه بخواهیم بدون در نظر گرفتن سابقه نظر بدیم باید گفت بهترین اجراهای این کنسرت رو دو تا از با سابقه های کلاس انجام دادند که چند سالی از من جلوتر هستند و در کل سطحشون از من بالاتره (پانیذ ترابی که در عکس پایانی نیست ولی توی عکس اول پست ، نفر اول از سمت راسته و آروین حکاکیان یعنی نفر سمت راست من توی عکس پایین) اونها اجراهاشون رو عالی و با تسلط انجام دادند و بعد از اونها میشه گفت بنده رتبه سوم رو داشتم . تا کنسرت بعدی ...

ارسال در تاريخ جمعه ۱۷ آبان۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بالاخره ۱۸ سال كارآموزي ، تدريس و تمرين مداوم به بار نشست و وقت اين شد تا عمو حسين كه در اين مدت طولاني بي وقفه به عشقش يعني گيتار پرداخته بود بتونه نتيجه كار خودش رو عرضه كنه . بالغ بر ۲۰۰ آهنگ ساخته شده در سبك هاي مختلف پاپ ، جاز ، كلاسيك ، فلامينگو  و ... كه در انتظار انتشار هستند تفاوت بين خلاقيت و تكرار كار ديگران رو نشون خواهند داد . به راستی که فراگيري هنر اگر هزار سال هم طول بكشه روزي ارزش خواهد داشت كه شما اثر و حس خودت رو عرضه كني .

هفتم و هشتم شهريور ماه عمو حسين و تعدادي از دوست هاي نوازنده اش كه به تازگي گروه برهيشاد (Barhishad) رو تشكيل دادند در سالن خاتم الانبياي رشت آثاري در سبك هاي اسپانیش فلامينگو و Fusion -كه همه اونها ساخته خودش هستند- رو اجرا خواهند كرد . از علاقمندهاي گيتار و به خصوص اونهايي كه در اون تاريخ اونجا هستند دعوت مي كنيم اين كنسرت رو از دست ندند . من و باباعلی خوشحال ميشيم اونجا ملاقاتشون كنيم .

لينك خبر در خبرگزاري هنر ايران :

كنسرت موسيقي تلفيقي گروه برهيشاد

پ.ن : گويا ايده زيباي موسيقي تلفيقي داره به سبك هاي كلاسيك و سنتي ايراني هم سرايت مي كنه كه اتفاق خوشايندي است . درست هفتم و هشتم شهريور در برج ميلاد شاهد كنسرتي خواهيم بود كه به نظرم يكي از پربارترين و بهترين كنسرت هاي اين اواخر خواهد بود . حميد متبسم آهنگساز تمام قطعات ، برديا كيارس (استاد بزرگ بنده و رهبر اركستر) به همراه اركستر مجلسي تهران به اجراي قطعات خواهند پرداخت و سالار عقيلي خواننده تعدادي از قطعات خواهند بود .

براي كسب اطلاعات بيشتر روي لينك زير كليك كنيد :

كنسرت پرديس

اونهايي كه در اون تاريخ تهران هستيد : پيشنهاد مي كنم از دست نديد .


برچسب‌ها: برهیشاد, کنسرت گروه برهیشاد, حسین مرشد طلب, كنسرت پرديس, برديا كيارس
ارسال در تاريخ یکشنبه ۳ شهریور۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

چاره نیست ! وقتی تازه اول راهی ، "اولین" برایت زیاد اتفاق می افتد :

بعد از کمی انتظار بالاخره زمان اولین تمرین با ارکستر فرا رسید و بعد از تموم شدن کلاس ویلن به محل تمرین که طبقه زیر همکف آموزشگاهمون بود رفتم . از شانس خوبم روز ارکستر با روز کلاس ویلنم یکی شد و از این نظر خیلی خوب شد که تعداد رفت و آمدمون به آموزشگاه اضافه نشد .

برای من قرار گرفتن در گروه تازگی نداشته و همیشه از انجام کارهای گروهی استقبال کردم . در واقع نوازنده ها با اجرا در ارکستر -و به خصوص ارکستر سازهای زهی- یکی از سخت ترین و دقیق ترین کارهای گروهی رو انجام می دهند . اصل اول در اینجا اینه که کسی اونها رو به عنوان یک نفر نمی بینه و صدای سازشون رو نمی شنوه بلکه تماشاچی ها یک گروه رو می بینند و صدای حاصل از کار گروه رو می شنوند . این باعث میشه آنها برای گروه بنوازند . نه بهتر از بقیه و نه بدتر . نه جلوتر از بقیه و نه عقب تر . و همه این تنظیم ها فقط به این منظوره که اجرای نهایی اجرایی خوب و مورد پسند مخاطب باشه . صدای تعداد زیادی ساز که به عنوان یک صدا شنیده خواهد شد .

 

گروه ما حدود بیست نفر هستند که چند ماهی میشه با هم تمرین می کنند . ما در ارکسترمون البته به جز ویلن ، ویلنسل ، گیتار ، درام و ... هم داریم . از نظر استادم و همچنین داورهایی که پیششون تست دادم من از نظر مهارت نوازندگی قابلیت این رو داشتم که در ارکستر بالاتر و با سابقه تری قرار بگیرم ولی چه کنم که از نظر سن و سال در همین ارکستری هم که هستم جزو کوچولوترین ها به حساب میام . حالا با نظر مربی و داورها قرار شده مدتی بعد به ارکستر سطح بالاتری منتقل بشم . در واقع تا همینجای کار ، برای من که هنوز Level1 ساز ویلن رو هم دریافت نکردم ورود به ارکستر مثل رفتن به کلاس دوم بدون داشتن مدرک کلاس اول می مونه و یه موقعیت خوب به حساب میاد .

در زمان استراحت پیش باباعلی اومدم و با خنده و کمی تعجب بهش گفتم :

- گند زدم !

- چرا ؟!

- آخه اینها یه سری آهنگ هایی رو بلدند که من بلد نبودم ! فقط در اجرای گام های موسیقی تونستم باهاشون پیش برم .

- اینها هفت هشت ماهه که دارند با هم کار می کنند . نکنه انتظار داری همین جلسه اول پا به پاشون پیش بری و آهنگ هایی که هیچ وقت ندیدی و نشنیدی رو بزنی ؟! یه کم صبر کن ردیف میشی !

راستی صدرا (هم مدرسه ایم که کلاس سوم هست رو هم توی ارکستر دیدم و شناختم.همونی که نارنجی پوشیده و تو عکس دوم جلوی من نشسته و داره به دوربین نگاه می کنه)

برخلاف کلاس ساز که نیم ساعته ، زمان تمرین با ارکستر یک ساعت و نیمه و من نمی دونم مربی های بیچاره و رهبر ارکستر چه جوری میخوان اینهمه بچه رو با هم هماهنگ کنند . بچه هایی که کلی شور بچگی در خودشون دارند و به این راحتی ها آروم نمی گیرند .

امروز رهبر ارکستر نیومده بود و ما با دستیارهاش کار کردیم . فکر نمی کنم در آینده نزدیک پست و خبر دیگری از ارکسترمون داشته باشم چون به نظرم تا زمان اولین کنسرتمون باید تمرین کنیم و تمرین  


برچسب‌ها: ارکستر زهی, پارسا واقف, ویلن و کودکان, موسیقی کودک
ارسال در تاريخ شنبه ۸ تیر۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

قرار بود راجع به کنسرت دف یه مطلبی بنویسیم ولی از اونجاییکه کنسرتمون کلاسی بود چیز زیادی برای گفتن نیست . در کنسرت های کلاسی بر خلاف کنسرت های ارکستر دیگه کسی ما رو رهبری نمی کنه و این خودمون هستیم که روی صحنه قطعاتی رو که قبلن تمرین کردیم اجرا می کنیم . در واقع کنسرت های کلاسی اجراهایی هستند برای نشون دادن حداکثر توانایی اجرای هر نفر در جمع . البته از اونجاییکه کلاس ما از گروهی چهار نفره تشکیل می شد به همین شکل هم برنامه مون رو اجرا کردیم . یعنی من و پرهام و آراد و آوا دو به دو نشستیم و دو قطعه از کتاب اول "آموزش دف" تالیف استاد خودمون و دو قطعه هم از کتاب "صد درس دف" تالیف مجید وطنیان رو زدیم . روی هم رفته بد نبود .

در هر صورت هر کنسرتی هیجان خودش رو داره و باعث میشه بعضی وقت ها حرکات اکشن هم از آدم سر بزنه

من این حرکات رو به خصوص به هنگام تموم کردن کار خیلی دوست دارم و علاقمندم که کار رو با شور و هیجان بیشتری تموم کنم . لحظه پایان کنسرت :

و این هم تعظیم ما به حضار سالن و البته شمایی که تا این لحظه وقت گذاشتین و این پست رو خوندین :

خیلی خوب میشه اگه دست هامون زودتر بزرگ بشن و بتونیم دف کامل و با سایز واقعی رو به دست بگیریم . صداش یه چیز دیگه است .

----------------------------------------------

پ.ن:قبل از کنسرت زنگ زدم به ماهان و دعوتش کردم . آخه شب قبلش گفته بود که امروز از صبح تا غروب توی آموزشگاهه . اون هم قول داد که بیاد . قطعه اول رو در حالی زدم که یه چشمم به در بود ، یه چشمم به سالن و یه چشمم به صفحه نوت . حتا یکی دو بار هم نزدیک بود خراب کاری کنم . ولی وقتی اومد توی سالن کلی خوشحال شدم و از همون روی صحنه براش دست هم تکون دادم ... از قطعه دوم به بعد دیگه همه چی عالی انجام شد . استاد حقیری که از این موضوع خبر نداشت بعد از اجرای قطعه اول در گوش باباعلی گفت : "این پسرت امروز حواسش همه جا هست غیر از کاری که باید انجام بده"!!! خب دیگه ماهانه و برام مهمه . آخه اون کسیه که وقتی خیلی کوچولو بودم اجراهاش رو می دیدم و یه جورایی پیشوای موسیقی من محسوب میشه . با خبر شدیم که تازگی ها آموزشگاه در آموزش هم ازش استفاده می کنه و کم کم داره تمرین استادی می کنه . براش آرزوی موفقیت می کنیم .


برچسب‌ها: کنسرت دف, دف, پارسا واقف
ارسال در تاريخ جمعه ۳۱ خرداد۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بالاخره زمان مقرر فرارسید و امروز برای شرکت در انتخابی ارکستر رفتیم آموزشگاه . بچه هایی که برای تست اومده بودند همه شون از من بزرگتر بودند . این اولین امتحان نوازندگی ساز تخصصیم بود و داورها دو تن از بهترین و با سابقه ترین اساتید آموزشگاه یعنی آقایان جواد هاشمی و حامد کرمانی بودند . آقای کرمانی در آموزشگاه به سخت گیری و جدی بودن معروف هستند ولی به من چیزی در این مورد گفته نشده بود ، بنابراین طبق معمول با آرامش و اعتماد به نفس کامل کارم رو شروع کردم . قرار بود دو قطعه از کتاب Fiddle time runners رو بنوازم ولی جالب اینکه وقتی نصف آهنگ اول رو زدم آقای کرمانی گفت دیگه نیازی به ادامه آهنگ و نواختن قطعه دوم ندارم ! بعد ، صحبتی بین ایشون و آقای هاشمی رد و بدل شد که من نشنیدم اونوقت بلند شد و از مامان شیدا که بیرون اتاق منتظر بود پرسید که چند ساله دارم کار می کنم و وقتی فهمید که یک ساله ، رو کرد به آقای هاشمی و گفت : " شما درست حدس زدید" ! ، بعد هم کلی ازم تعریف کرد و گفت که فکر نمی کرده یک سال سابقه داشته باشم . آقای هاشمی هم نظرشون این بود که من با توجه به اینکه یک ساله دارم کلاس میرم عالی زدم . بعدش این خبر رو به ما دادند که برای ارکستر انتخاب شدم و باید کارم رو از همین هفته شروع کنم . اون گفت تنها کسی که نتیجه تستش رو همونجا اعلام می کنه من هستم و اعلام باقی نتایج رو به بعد و بررسی بیشتر موکول کرد(بعد فهمیدیم که از حدود ۵۰ نفری که معرفی شده بودند حدود ۲۳ نفر امسال موفق به ورود به ارکستر نشدند) گرچه این تازه اول راهه ولی حالا میتونم بگم زحماتم نتیجه داد و تا حدودی موفق شدم . به نظر میاد یه رابطه ای بین من و موسیقی وجود داره ! 

پ . ن (۲۳:۰۷) : می خواستم یکی دو نکته راجع به تمرین هام بگم ولی دیدم نکته زیاده و گفتن یکی دو تاش فایده نداره . شاید یه پست هم راجع به تمرین گذاشتیم . فردا کنسرت دف داریم و من هنوز نخوابیدم . شب همگی به خیر . راستی برد تیم ملی رو تبریک میگم . خییییییییییییییییییلی چسبید

ارسال در تاريخ سه شنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

از موسیقی و خبرهاش یه چند وقتیه غافل موندیم . تمرین های ویلن همچنان ادامه داره و کم و بیش انجام میشه . کتاب اول Le Violin به سلامتی تموم شد و به کتاب دوم رسیدم . به احتمال زیاد یه دوره 6 ماهه سلفژ رو هم در کنار کلاسم باید بگذرونم و البته یه اتفاق دیگه هم افتاده .

نوازنده ارکستر

خبر این که برای شرکت در تست ارکستر آموزشگاه انتخاب شدم . در حال حاضر توی آموزشگاهمون هفت تا ارکستر زهی داریم که قراره بشن ۹ تا بنابراین طی نظرسنجی که از استادهای آموزشگاه انجام شد من و حدود ۵۹ نفر دیگه از بین ۲۶۰ هنرجویی که توی ارکسترها نبودند (توی آموزشگاهمون حدود ۴۷۰ هنرجوی ویلن داریم) انتخاب و معرفی شدیم تا نوازنده های این دو ارکستر جدید رو تشکیل بدیم . به گفته استادم ایشون و سایر اساتید شاگردهایی هم داشتند که از من بزرگتر و با سابقه تر بودند ولی برای این کار انتخاب نشدند بنابراین کارم سخت تر میشه و باید دقتم رو بیشتر ، ایرادهام رو کمتر و زمان های تمرینم رو دوبرابر کنم . احتمال هم داره بعد از تست نهایی و مشخص شدن گروهم که امتحانش روز سه شنبه است مجبور بشم تمرین هام رو زیر نظر یه استاد دیگه و توی یه روز دیگه ادامه بدم . خیلی خوب میشه اگه روز کلاس ویلنم با روز تمرین ارکسترم یکی باشه .

کنسرت دف نوازان

تمرین ها کم و بیش ادامه داره و به نظر می رسه همسایه ها هم دیگه به صدای دف من عادت کردند . دیروز خانوم همسایه روبروییمون از مامان شیدا می پرسید :

- این صدای دف که از خونه شما میاد پسرتون میزنه ؟

- (مامان شیدا هم فکر کرد بنده خدا اذیت میشه از صداش با نگرانی گفت) : بله .

- وای خیلی قشنگ میزنه ! من عاشق دفم . کجا میره کلاس ؟ میشه به من یاد بده ؟! (و گفت که کلی اسفند دود کرده برام!!!بعدش هم که فهمید ویلن هم میرم گفت باباش هم دوست داره ویلن یاد بگیره !!! فکر کن . افرادی هستند که در ۵۰ سالگی هم میخوان نواختن یک ساز رو یاد بگیرند . شمایی که تا حالا اقدام نکردید نمیخواهید به این موضوع فکر کنید ؟!)

من هم وقتی شنیدم اینجوریه و خوششون میاد دیگه ول کن ماجرا نبودم و شروع کردم به تمرین دف با صدای بلندتر . خوشحالیم که حداقل بنده خداها اذیت نمیشن . امیدوارم باقی همسایه هامون هم همین احساس رو داشته باشند

راستی یکی دو ماه پیش دوباره سازمون عوض شد و این بار سازی رو بهمون دادند که بیشتر شبیه دف واقعیه . چهارشنبه هفته بعد هم قراره نتیجه یک سال تمرین و پیگیری این ساز رو در کنسرتی به صورت گروهی اجرا کنیم . 

من در حال تمرین برای کنسرت :

و این عکس چند لحظه بعد رو نشون میده که یه قطعه رو اشتباه زدم (این عکس به درخواست خودم گرفته و نمایش داده میشه.من عاشق فیگورهای عجیب و غریب و ناجورم)

راستی یه چیزی : من هم مثل خیلی از بچه های دیگه توی مدتی که به دنیا اومدم تا حالا کلی موزیک گوش کردم ولی اینجا میخوام آلبوم مورد علاقه ام رو بهتون معرفی کنم  . این آلبوم -که اینقدر گوش دادمش تا تمام آهنگ هاش رو از بر شدم- خاطرات مبهم با خوانندگی رضا یزدانی و آهنگ سازی کارن همایونفره و از نظر من زیباترین آهنگ هاش "بلاتکلیف" ، "حرف های بی مخاطب" و "طهران،تهران" هستند . راستش اینقدر اینها رو گوش کردم که اگه باباعلی رضا یزدانی رو اتفاقی جایی ببینه ممکنه باهاش دست به یقه بشه

امیدوارم شما هم خوشتون بیاد (البته اگه به سبک راک علاقه دارید این آلبوم پیشنهاد من به شماست) ... تا بعد


برچسب‌ها: پارسا واقف, کنسرت دف, خاطرات مبهم, رضا یزدانی, کارن همایونفر
ارسال در تاريخ دوشنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پ . ن : امروز خیلی سعی کردم باباعلی رو از سفرش منصرف کنم . حتا گریه هم کردم (مجموع زمان گریه های من از وقتی به دنیا اومدم ۱۵ دقیقه است که ۵ دقیقه اش امروز بوده!!!) ولی باید می رفت ... هیییی زندگی


برچسب‌ها: گلبانگ سرود, جشنواره ایران سرافراز
ارسال در تاريخ دوشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

قرار بود وقتی برگشتم جریان کنسرتمون تو سالن وزارت کشور رو براتون تعریف کنم . راستش فکر نمی کردیم که جریان اینقدر مفصل باشه که ندونیم از کجاش باید شروع کنیم . فکر کنم اگه این کار رو به صورت یه گزارش تصویری انجام بدیم بتونیم حداقل بخشی از اتفاق ها رو منتقل کنیم :

وقتی به مدرسه رسیدم انگار بچه ها منتظرم بودند . البته من ساعت ۱۲ و طبق قرار رسیدم اونجا ولی مثل اینکه باقی بچه ها زودتر رسیده بودند مدرسه و منتظر بودند من هم برسم و تمرین رو شروع کنند . چون وقتی رسیدم ، چند تا از مادرهایی که دم در مدرسه بودند با هم گفتند "این هم از پارسا !" و اما ... بعد از شش هفت جلسه تمرینی که تو مدرسه داشتیم ، مشخص شد که گروه ما از طبل و چند ساز کوچک تک صدایی مثل دایره و مثلث و ... ، دو سه تا بلز سوپرانو و آلتو ، حدود سه یا چهار بلز معمولی و سه فلوت تشکیل می شه و قراره دو آهنگ محلی "مستم مستم" و آهنگ محلی آذری "جیک جیک جوجه لریم" رو اجرا کنیم . با تشخیص مربیمون -آقای ذابح- من و محمدحسین و فرداد ضمن همراهی در خواندن سرودها و نواختن بلز باید وظیفه نواختن فلوت رو هم در کنسرتمون ایفا می کردیم .

وقتی تمرین تو مدرسه مون تموم شد و راهی سالن محل اجرا شدیم فکر نمی کردیم که قراره تمام صندلی های طبقه اول و بخشی از طبقه دوم این سالن پر بشه .

 

قبل از اجرای اصلی ، یک بار برنامه مون رو اجرا کردیم تا استرس بچه ها کمتر بشه ولی وقتی در زمان مقرر وارد سالن شدیم و با حدود دو سه هزار نفر جمعیت مواجه شدیم می شد استرس بیشتری رو تو چهره بچه ها دید .

اجرای ما ششمین برنامه بود و قبل از اون برنامه هایی به شرح زیر اجرا شده بود :

سرود "شکوه جاودانه" و سرود "معلم" توسط گروه های سرود مدارس مختلف راهنمایی و دبیرستان علامه در سطح تهران که به شکلی بسیار زیبا و فنی اجرا شد (رهبری بیشتر اجراها رو دکتر حمید عسگری بر عهده داشتند)

 

اجرای موسیقی سنتی توسط گروه موسیقی سنتی دانش آموزان مجتمع :

و بعد از این بخش نوبت ما شد تا بریم رو صحنه ... سالنی که میشه اون رو در ردیف بزرگترین سالن های فعلی ایران قرار داد . راستش فکر نمی کردیم به این زودی بخواهیم برنامه ای در این مقیاس اجرا کنیم . با پخش موزیک ورود به صحنه ، یکی یکی رفتیم و در جایگاه خودمون قرار گرفتیم :

با وجود استرسی که داشتیم برنامه های ما به خوبی هر چه تمام تر اجرا شد و هر دو تا آهنگ رو با هماهنگی خوبی اجرا کردیم :

و در پایان برنامه به شدت مورد تشویق قرار گرفتیم . چرا که ما کوچک ترین های این برنامه ۳ ساعته بودیم و برای اولین بارمون هم بود که در اجرای این برنامه حضور داشتیم . خیلی خوشحال کننده است که درست در پایان برنامه بتونی پدر ، مادر و مادربزرگت رو میون جمعیت تشخیص بدی . این حتا در مورد آدم درونگرایی مثل من هم صدق می کنه  :

و اما بعد از اجرای ما برنامه های جالب دیگری هم به روی صحنه اجرا شدند . سرود "ای ایران ایران" که توسط مرحوم محمد نوری در همین سالن اجرا شده بود توسط گروه همسرایان مجتمع که کارشون واقعن درست بود :

حرکات نمایشی (موزون/هماهنگ یا هر اسم دیگری که دوست دارید صداش کنید) که گنجوندنش تو برنامه ها واقعن جای تعجب و البته خوشحالی داشت و تشکیل می شد از بسته کاملی از رقص های اقوام مختلف ایران :

اجرای موسیقی سنتی توسط گروه همکاران مجتمع :

تجلیل از مدال آورهای علامه ای آخرین المپیادهای جهانی (یک طلا،سه نقره و سه برنز) :

همچنین تقدیر از رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور سراسری :

اجرای قطعاتی بسیار زیبا و فنی توسط گروه کر اردیبهشت (دو قطعه محلی فارس و یک قطعه محلی ارمنستان) :

ترانه "جاده خوشبختی" توسط گروه موسیقی پاپ دانش آموزان مجتمع :

سرود "ایران وطنم" توسط گروه های سرود تعدادی از دبیرستان های علامه ...

و در پایان برنامه هم "ای ایران" که اجراش توسط گروه مشترک کلیه واحدهای آموزشی مجتمع و همچنین همراهی مردم ، حال و هوای سالن رو به کلی دگرگون کرد :

در مجموع میشه گفت برنامه هنری که توسط ۲۵۰ دانش آموز از یک مجتمع آموزشی اجرا شده و ۱۲۰ نفر هم به صورت مستقیم در اجرای اون تلاش کردند ، در این مقیاس و با این کیفیت نشون میده که مقوله هنر در این مجموعه دارای اهمیت بسیار زیادیه و بسیار مورد توجه و حمایت قرار می گیره و این خیال من رو برای همراهی با اونها بیش از گذشته راحت می کنه .  


برچسب‌ها: گلبانگ سرود, ایران سرافراز
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

چند وقتی میشه در مورد مدرسه پستی نداشتیم . اون هم علتش اینه که اونجا همه چی داره طبق روال پیش میره و تا خبر خاصی نباشه نمیشه پستی هم داشت . ولی مثل اینکه یه خبرهایی هست . اون هم اینه که من و چند نفر دیگه از بچه های مدرسه ، دو سه روز پیش برای اجرای برنامه گلبانگ سرود در سالن وزارت کشور انتخاب شدیم و قراره حدود ده روز به صورت گروهی تمرین کنیم و آماده بشیم .

این برنامه یازده ساله که هر سال توسط بچه های راهنمایی و دبیرستانی مجتمعمون و با هدف ترویج بیشتر سرود دانش آموزی و همچنین تجلیل از مدال آورهای المپیاد جهانی و کشوری مجتمع برگزار می شه . در دوره های قبل تنها سرود اجرا می شد اما قراره ما بچه های دبستانی ، امسال به اونها اضافه بشیم و ضمن مشارکت در اجرای سرودها ، موسیقی رو هم در کنار اون برنامه بگنجونیم . برای من البته بد نیست چون مجبورم دوباره فلوت ، بلز و به خصوص سرود رو هم که پایه ای برای خوندن محسوب میشه تمرین کنم و اجرای زنده و گروهی دیگری (این بار با تعداد خیلی بیشتری تماشاچی) داشته باشم که مفید خواهد بود . خدا رو چه دیدی ! شاید استعدادی هم در زمینه صدا و آواز داشتم ! حالا مربی هنرمون چه جوری می خواد این هماهنگی رو بین بچه های منتخب دبستان برقرار کنه باید منتظر موند و دید اجرای اردیبهشتمون در سالن اجتماعات وزارت کشور چی از آب در میاد .

ارسال در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین۱۳۹۲ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

و اما ... پرونده موسیقی سال ۹۱ ما هم با برگزاری کنسرت کلاسیمون بسته شد . البته قبلش یه کنسرت هم دعوت بودیم که رفتیم . بچه هایی که در آموزشگاه در حال یادگیری سازهای زهی هستند در یکی دو ارکستر مختلف فعالیت گروهی هم دارند . از جمله ارکستر بتهوون که رهبرش استاد خودم هستند . کنسرت پایان سال ۹۱ این ارکستر یکم اسفند برگزار شد که استاد ، ما رو هم دعوت کرده بودند . این بود که دو تایی رفتیم سالن اصلی آموزشگاه . کار بچه ها و رهبرشون خیلی خوب بود و مشخص بود که در طول سال کلی تمرین کردند . چندین قطعه کلاسیک در این روز اجرا شد که در نوع خودش جالب بود . باباعلی اولین بارش بود که ارکستر سازهای زهی رو از نزدیک می دید (سال گذشته فرصت نکرده بود برای دیدن کنسرت های زهی انتخاب ساز با ما بیاد ) 

یک هفته بعد هم زمان کنسرت کلاسی خودمون فرا رسید . جایی که من و بقیه شاگردهای استادمون باید نتیجه یک سال تمرین و یادگیری رو جلوی جمع و به صورت انفرادی اجرا می کردیم . خستگی مدرسه باعث شده بود نوازنده معروف در طول مسیر یه همچین وضعیتی داشته باشه ! :

بعد از بیدار شدن بنده و انجام تمرین قبل از کنسرت وارد سالن شدیم و بچه ها یکی یکی رفتند روی صحنه و هر کدوم دو آهنگ از آهنگ هایی که قبلن مشخص شده بود رو اجرا کردند .

تفاوت زیادی بین کنسرت تکنوازی و کنسرت های گروهی هست . و اون هم اینه که هیچکی همراهتون روی صحنه نیست این به نظرم می تونه هیجان و استرس بیشتری ایجاد کنه . در واقع نقض کامل شعار همراه اوله که می گه : "هیچکس تنها نیست"

 

در هر صورت بنده به ظاهر خیلی خونسرد و رسمی رفتم روی صحنه و آهنگ های Cornish me و "داستان وسطی" از همون کتابی که قبلن گفتم رو اجرا کردم و خیلی خونسرد و رسمی هم از روی صحنه برگشتم سر جام (اینقدر خونسرد که به تشویق های تماشاچی ها هم واکنشی نشون ندادم!) ولی در درون غوغایی به پا بود . 

مامان بزرگ که تغییر حالت منو زیر نظر داشت ازم پرسید : "پارسا انگاری روی صحنه یه جوری بودی ؟!" من هم در جواب بهش گفتم : "خیلی هیجان داشتم" .

و این هم عکسی از استاد و شاگردهاش :

و تماشاچی همیشه در صحنه ما کسرا که به صورت سیار مشغول تماشای اجراها بود :

بعد از اجرا استاد دو طرف لپم رو گرفت و با خوشحالی بهم گفت که کارم خیلی خوب بوده ... من هم بعد از پایان تمام اجراها طبق معمول گلی که برام آورده بودند رو تقدیمش کردم :

 به این ترتیب اولین سال یادگیری ساز من به پایان رسید و در واقع میشه گفت تازه اولین گام رو برداشتم . باید دید بعد چی پیش میاد . 

ارسال در تاريخ دوشنبه ۱۴ اسفند۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

رشد فیزیکی بچه های هم سن و سال من باعث می شه پدر و مادرهاشون مجبور باشند با سرعتی بالا براشون لباس سایز بزرگتر بخرند . حالا اگه قرار باشه بچه ای مشغول یادگیری موسیقی باشه و مثل من ساز زهی رو انتخاب کرده باشه این امر در مورد ساز هم صدق می کنه . یعنی از همین الان تا وقتی بزرگ بشم و بتونم با یه ویلن سایز استاندارد یا 4/4 کار کنم باید حداقل سه تا ساز که هر کدومشون از اون یکی یه سایز بزرگتره عوض کنم .

هفته پیش بعد از کلاس ویلن فرصتی شد تا ساز بعدیم رو بخریم . آخه با وضعیت نامعلوم دلار و قیمت ها بهتر دیدیم خریدمون رو زودتر انجام بدیم چون در نهایت تا دو سه ماه آینده بتونم با ساز فعلیم کار کنم و بعدش برام کوچیک می شه . این بود که دو تایی سری به مغازه رویال گالری زدیم تا سایز ۴/۱ سازی که باباعلی قبلن در موردش تحقیق کرده بود رو بخریم . ساز مورد نظر یک عدد ویلن Hofner با ژن آلمانی و تولید چین بود که بعد از تستی که تو مغازه انجام دادم متوجه شدیم کیفیت صداش با ساز قبلیم که T.F مادرزاد چینی و سفارش ایران هست یه 50 درصدی تفاوت داره ! و البته یه مزیت دیگرش هم اینه که شما در هنگام خرید ساز بعدی ، با پرداخت 30 درصد قیمت روز ساز + تحویل ساز خودتون به فروشگاه ، می تونید ویلن با سایز بزرگتر رو داشته باشید و به این ترتیب ضمن صرفه جویی ریالی ، از انباشت ساز تو خونه تون هم جلوگیری کنید . با توجه به صدایی که ازش شنیدیم با خودمون گفتیم کاش سال گذشته هم که می خواستیم ساز بخریم این ساز در دسترس بود . در هر صورت به مبتدی هایی که قراره ویلن کلاسیک کار کنند پیشنهاد می کنیم با این ساز شروع کنند .

و اما نکته جالب خرید دیروزمون این بود که بنده یه تستی از باقی سازها (از پیانو گرفته تا تمبک) هم به عمل آوردم و البته فروشنده رو مجبور کردم که ساز مورد علاقه ام یعنی گیتار الکتریک رو از پشت ویترین بیرون بیاره تا بتونم اون رو در آغوش بگیرم و کمی از هیجان درونیم رو نسبت بهش خالی کنم . وقتی برای اولین بار ساز محبوبم رو به دست گرفتم تازه فهمیدم که چقدر سنگینه . در هر صورت از ابتدای آموزش موسیقیم تا حالا این تنها سازیه که بهش ابراز علاقه کردم و خواستم یاد بگیرم و تنها به دلیل عدم امکان یادگیریش حاضر شدم ساز دیگری رو انتخاب کنم ... البته باباعلی با علاقه ای که در من دیده پیش بینی می کنه که در اولین فرصت ممکن آرزوم رو عملی کنم .

پی نوشت باباعلی :

یادم میاد هنوز سه چهار ماهی تا به دنیا اومدن پارسا باقی بود . در اون برهه زمانی بیشترین موسیقی که در منزل یا به هنگام سفر و ... در خودرو پخش می شد آلبوم هایی بدون کلام (Instrumental) و در سبک راک از Joe Satriani نوازنده چیره دست گیتار الکتریک بود . غافل از اینکه ممکنه شنونده دیگری هم در اون نزدیکی ها در حال گوش دادن به این موسیقی باشه و تحت تاثیر قرار بگیره . بعد از به دنیا اومدن پارسا به دلیل آگاهی از تاثیر نه چندان مناسب موسیقی راک به خصوص بر نوزادها از پخش این نوع موسیقی در منزل و یا خودرو صرفنظر کردیم و انواع مفیدتری رو جایگزین کردیم . اما به نظرم علاقه عجیب پارسا می تونه مربوط به همون دوران باشه . پس به شمایی که نوزادی در راه دارید پیشنهاد می کنم حواستون به نوع موسیقی که گوش می دید باشه

ارسال در تاريخ جمعه ۲۷ بهمن۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بالاخره روز کنسرت فرا رسید و من از اینکه بعد از یک سال دوباره یه کنسرت گروهی دیگه داریم و یه اجرای زنده جلوی جمع ، حسابی سرخوش . فکر می کنم بدن کسی که موسیقی کار می کنه بعد از یه مدت درد بگیره اگه اجرای زنده در کار نباشه . خلاصه قبل از حرکت به سمت آموزشگاه خوشحالی رو می شد به صورت کامل در من دید :

دو شب قبل از کنسرت وقتی خسته از کار روزانه روی مبل و کنار باباعلی ولو شده بودم وقتی دید خیلی خسته ام با ملایمت ازم پرسید : دو روز دیگه کنسرت داری ! دیگه نمیخوای تمرین کنی ؟ و من با خستگی و خواب آلودگی جواب دادم : نگران نباش ! قول میدم اجرای خوبی داشته باشم (ده دقیقه بعد خواب خواب بودم) ... و سر ساعت پنج و نیم روز چهارشنبه آموزشگاه بودیم تا برای کنسرت که قرار بود ساعت هفت اجرا بشه تمرین کنیم . یک ساعت و نیم تمرین قبل از اجرا زیر نظر استاد انجام شد و سر ساعت هفت وارد سالنی شدیم که پر بود از خانواده هایی که برای دیدن کار بچه هاشون اومده بودند . و هر کس سر جایی نشست که از قبل براش در نظر گرفته شده بود . با فرمان استاد دف ها بالا اومد تا کار آغاز بشه .

برنامه در سه بخش اجرا می شد . بخش اول رو مبتدی ها یعنی ما اجرا می کردیم و دو بخش دیگه توسط دو گروه از بچه هایی که بزرگتر بودند و سابقه بیشتری در آموزش این ساز داشتند . ما کار رو با اجرای همنوازی با سازهای سنتی که نسبتن طولانی هم بود آغاز کردیم (حدود 8 دقیقه) و بعد از اون قطعه دوممون که اون هم طولانی بود به نام "آغاز" رو اجرا کردیم . در تمام طول سال ، هر جلسه بخشی از این قطعه رو یاد گرفته بودیم و تمرین می کردیم .

در گوشه سالن نوازنده های چیره دست کمانچه و سنتور مشغول تامین ملودی های ایرانی بودند تا کنسرتمون در کنار ضرب ، آهنگ هم داشته باشه .

و جالب اینکه در میون بچه های کلاس ، باران با شور و جدیت هر چه تمام تر نت های دف رو می خوند و میزد . راستش انتظارش رو نداشتیم اون اینقدر به این ساز علاقمند شده باشه .

و چشم هایی که بدون پلک زدن به فراز و فرودهای رهبر ارکستر دوخته شده بودند تا مبادا فرمانی از دست بره . تقریبن همه بچه ها در چنین حالتی بودند .

وقتی قرار باشه در بخشی از آهنگ از صدای حلقه های دف استفاده کنید ممکنه مثل من و اون دختر پشت سریم کمی هم حرکات بدن رو چاشنیش کنید تا شور و هیجان تماشاچی رو افزایش بدید . به هر حال ‌Body Language در موسیقی هم کاربردهای زیادی داره . به خصوص در اجرای زنده . شاید این هم یکی از دلایلی بود که بعد از اجرا یکی دو تا از خانواده هایی که نمی شناختیم بهم گفتند که از اجرای من کلی خوششون اومده  به اینها می گن گروه Fan ها یا طرفدارهای شما . هر کدوم از تماشاچی ها ممکنه از یه نوازنده خاص بیشتر خوششون بیاد . در هر صورت من اولین Fan های خودم رو هم در این کنسرت شناختم . بیشتر سنشون می خورد پدربزرگ و مادربزرگ های بچه ها باشند

و پایان برنامه و خوشحالی درونی . این حرکت زبون یعنی من دارم از خوشحالی منفجر میشم ولی جا برای بروزش ندارم و باید خودمو کنترل کنم !

دو تا از آهنگ های کنسرت امروز رو بچه هایی ساخته بودند که توی عکس می بینین . کارشون واقعن تحسین برانگیز بود .

و در پایان عکس دست جمعی یادگاری سه گروه با مدیر آموزشگاه و استاد .

و من و آراد و استاد حقیری (یکی از نوازنده های دف گروه کامکارها) که به حق در کارشون استاد هستند . یاد دادن دف و ایجاد هماهنگی بین بچه های همسن و سال ما به نظر بسیار سخت میاد .  

بعد از خالی شدن سالن فرصتی شد تا عکسی هم با پسرخاله که خیلی هم دوستش دارم بگیریم . جالب اینجاست پسر خاله که همچین بچه آرومی هم نیست در طول اجرای برنامه حتا پلک هم نمی زد ولی در زمان استراحت بین آهنگ ها سریع اعتراض خودشو نشون می داد ! به نظر علاقمند میاد . خواستیم ثبت نامش کنیم نمی دونم چرا قبولش نکردند !!!

در هر صورت کنسرت دف امسال ما به خوبی و خوشی اجرا شد . نمی دونم دوباره چه زمانی دور هم جمع میشیم . از اجرای بچه ها معلوم بود که بیشتر اونها از این ساز کوبه ای سنتی حسابی خوششون اومده . فکر می کنم یادگیری این ساز به جز زیبایی هایی که در اجرا داره و باعث میشه از موسیقی اصیل ایرانی دور نشیم ، می تونه درک ریتم رو هم -که یکی از اجزای اساسی موسیقی هست-در ما که بیشترمون در حال فراگیری ساز دیگری نیز هستیم افزایش بده .

باید کم کم خودمو برای کنسرت ویلن آماده کنم . از قرار معلوم یکی دو هفته دیگه است .

ارسال در تاريخ جمعه ۲۰ بهمن۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

از وضعیت مدرسه این روزها خبر خاصی نیست جز اینکه تعداد کارت های دریافتی و تشویقی هام به نظر بیشتر از قبل شده . حالا باباعلی نمی دونه اینهمه تشویق برای درس و ... به چه مناسبت هایی بهم داده میشه و البته خیلی هم مهم نیست . مهم اینه که ارتباط لازم برقرار شده یعنی علاقه به درس و پیشرفت در اون وجود داره و رو به افزایشه . خیلی دوست دارم که در کنار کارها ، کلاس های بیرون و درس های مدرسه ، در سایر کارهای جانبی و هنری از قبیل مجسمه سازی ، کاردستی و ... هم فعالیتم رو بیشتر کنم ولی خب کمی برام سخته . برای من هنر از زاویه دیگری داره پیش میره و با وجود برنامه هام و زمان کمی که برام باقی می مونه در حال حاضر نمی تونم به ابعاد دیگر هنر اونطور که باید و شاید بپردازم .

و اما پیگیری و ثبت آخرین وضعیت شاخه هنری خودم  : از کجا شروع کنم ؟

دو سه هفته پیش یه جلسه دیر رسیدیم سر کلاس دف . در واقع زمانی رسیدیم که بچه های کلاسمون رفته بودند ، ولی استاد ازم خواست که با کلاس بعدی یعنی کلاس بزرگترها تمرین کنم . حالا بزرگترها که میگم یعنی دوازده سیزده ساله هایی که دو سه سالی میشه مشغول فراگیری هستند . کلاس باحالی بود . بچه ها به سه گروه تقسیم شده بودند و هر گروه ریتمی رو اجرا می کردند که تلفیقشون باهم آهنگی بسیار زیبا رو تشکیل می داد و استاد هم روبروشون در حال رهبری و هدایتشون بود . وضعیت بچه ها خب از ما مبتدی ها خیلی بهتر بود ولی با این حال من سعی کردم خودم رو همپای اونها پیش ببرم و کم نیارم ... و این کار و تلاش من در موقع نواختن ریتم های پیشرفته تری که تا حالا نشنیده بودم ، کوچولوتر بودن من نسبت به باقی کلاس و سعی در همپایی با اونها (با صورتی جدی ، دقیق و کمی عرق کرده) چنان باعث خنده استاد شده بود که نمی تونست جلوی خودش رو بگیره و در حالی که بچه ها رو رهبری می کرد هر وقت چشمش به من می افتاد می زد زیر خنده . آخر سر هم رفت باباعلی رو از بیرون کلاس پیدا کرد و آوردش توی کلاس تا با هم به این وضعیت جالب بخندند .

افزایش تمرینم در دو سه هفته گذشته باعث شد که استاد به جای یه ستاره دو تا ستاره بهم بده و کلی ازم تعریف کنه . البته چون من همیشه یادم میره دفترچه مخصوص ستاره ها رو با خودم ببرم باز هم ستاره ها رو روی دستم کشید ! راستی آخر این ماه کنسرت پایان دوره داریم . بله به همین زودی یک سال آموزشمون تموم شد و باید برای ادامه فراگیری این ساز تصمیم بگیرم . البته من تصمیمم رو گرفتم و به اطلاع مقامات هم رسوندم !

هفته پیش بالاخره یکی از دو تا کتاب تمرین ویلنم یعنی String Tunes رو تموم کردم  و استاد بهم جلد دوم کتاب جدیدی به نام  :

“Fiddle time runners : a second book of easy pieces” اثر Kathy & David Blackwel رو داد که خیلی ازش خوشم اومد . این کتاب که در فارسی به نام "آهنگهای آسان برای ویلن" ترجمه شده ، مثل کتابی که تموم کردم ، کتاب Fun هست یعنی کتابی که در اون آهنگ های شاد و مورد پسند بچه ها در سبک های مختلف گنجونده شده تا هم در کنار کتاب های رسمی و خشک آموزش ویلن احساس خوبی داشته باشیم و هم با سبک های مختلف موسیقی آشنا بشیم .

در مجموع من عاشق کتاب های Fun هستم و در واقع نیازی به درس دادن استاد نیست و خودم زود زود میرم آهنگ هاش رو یاد می گیرم . راستی قراره آخر همین ماه یا اوایل ماه بعد با تعدادی از بچه های هم سن و سالم که توی آموزشگاه مشغول یادگیری ویلن هستند  یه کنسرت گروهی ویلن هم داشته باشیم . تا خدا چه خواهد .

ارسال در تاريخ پنجشنبه ۵ بهمن۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

و اما بحث شیرین موسیقی !

مشغله زیاد کلاس اولی ها روی من هم بی تاثیر نبوده و زمان تمرین های من رو تحت تاثیر قرار داده ولی تا اینجای کار خوشبختانه همه چی خوب داره پیش میره و استاد جدید هم رضایت کامل دارند و همونطور که میبینید ساز ما رو به نشان "لیس صورتی" ! هم مزین کردند . فکر کنم اگه همینجوری پیش بره کتاب قرمزه که درس هاش زیاده و روز به روز هم داره سخت تر میشه رو بتونم اواسط ترم بعد تموم کنم .

تا امروز هر آهنگی زدم از روی درس هایی بود که توی کتاب های موسیقیم بود . در طول چند سالی که موسیقی کار کردم همیشه باباعلی با خودش فکر می کرد که کی و چه زمانی ساختن یک آهنگ برای من اتفاق خواهد افتاد و چی باعث خواهد شد که خودم سعی در ساختن کنم . جالب اینکه خرید یک مداد تراش فنری و علاقه من به اون و احساس خوبی که از خریدش داشتم باعث شد یکی دو روز تبدیل به شخصیت اصلی بازی های من بشه و در نهایت اولین آهنگم رو در روز دانش آموز بهش تقدیم کنم . توضیح اینکه سرودن شعر ، ساخت آهنگ و نواختن ساز همه در یک لحظه و به صورت بداهه خوانی و نوازی اتفاق افتاد :

خوشبختانه همه اونها ثبت شده و قراره نت هاش رو بیاریم روی کاغذ تا بهتر ببینیم چیکار کردیم . شاید خیلی حرفه ای نباشه و کمی عجیب باشه و ایرادهای زیادی داشته باشه ولی مهم اینه که کار خودم بوده و به عنوان خروجی ذهن خودم ثبت شده . در هر صورت خوشحالم که در زمان این تراوش ذهنی دوربین باباعلی روشن بود . شعرهاش رو مینویسم تا یادم نره نت هاش رو هم هر وقت نوشتیم بهش اضافه می کنم :

مدادتراش :

من تراش میخواستم ... میخوام از این تراش فنری ها!

خیلی دوست دارم ... خیلی دوست دارم

خیلی دوست دارم ... خیلی دوست دارم

من دوست دارم تراشی بگیرم ... خیلی دوست دارم!

میخوام این تراش رو با تلاش بگیرم !!!

وقتی ۱۸ سالم شد

یه پی اس پی میخرم !!!

که بازی کنم !

بازی های مهربون !!!

دختری در دریا ! (این ترانه ، مکالمه پسر کوچولوییه که تو ساحل به یه دختر کوچولو به صورت غیر مستقیم پیشنهاد بازی میده . بخش های آبی ، اصل شعره و بخش های مشکی رو باباعلی به عنوان توضیح اضافه کرده)

(پسر) :  تیوپم کو؟ میخوام بازی کنم

میخوام بازی کنم

 (دختر) : چطوری؟

(پسر) : بیا باهم بازی کنیم

(پسره رو به ما ادامه میده) :

در حال بازی کردنم

خیلی عوض شدم !

پاک کنم گم شده !!

خیلی ناراحتم !!!

دختری در رویا : (این آهنگ بیشترش بدون کلام بود و در پایان یک بیت شعر هم داشت)

من دوست دارم رویایی بشم ، من خیلی!

ای وای من ! تو کجایی؟!!! خیلی غمگینم !!!

راستی خیلی وقته از دف چیزی ننوشتم . دوره دف ما هم افتاده توی سراشیبی و داره به انتهاش نزدیک میشه . قراره تا آخر امسال تکلیف نفرات برگزیده برای شرکت در کلاس های پیشرفته مشخص بشه . آموزشگاه هم اقدام به تعویض دف هامون کرد و از این به بعد کار رو با ساز جدید دنبال می کنیم . سازی که دیگه از عکس روش خبری نیست  ، جنسش شبیه مقوای فشرده است و صداش هم بیشتر شبیه دف شده و مجموعه اینها باعث شده ما بیشتر علاقمند بشیم و حس کنیم ساز جدی تری دستمون می گیریم . از ابتدای سال تا حالا داریم روی قطعه ای کار می کنیم که روز به روز بخش های جدیدی بهش اضافه می شه و طولانی تر میشه (قراره این قطعه طولانی بعد از تکمیلش تا اسفند ماه در یک کنسرت به صورت گروهی اجرا بشه) تا خدا چه خواهد .

این کله سبزه همون تراش فنری الهام بخشه !!!

ارسال در تاريخ سه شنبه ۱۶ آبان۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

بعد از یه غیبت نسبتن طولانی که طی اون یه جورایی کامپیوترمون رو خاموش کرده بودیم باید به سرعت برسم به زمان حال ، پس از آخرین پستم یعنی از بعد از تولد خودم شروع می کنم .

گلادیاتورها

دو سه شب بعد از تولد خودمونی که داشتیم گروه دوست هام (به جز باران و الینا) مهمون ما بودند و طبق معمول همیشه که کنار همیم به همه ما بسیار خوش گذشت . البته از اونجایی که مدت زمان زیادی بود دور هم جمع نشده بودیم انرژی زیادی ذخیره شده و باعث شده بود بازیهامون بسیار اکتیو! تر از همیشه باشه . تا جایی که در آخرین حرکت وقتی داشتم جاخالی میدادم مشت سرگردان آراد که قصد نداشت به سمت صورتم بیاد خورد تو چشمم و با هم درگیر شدیم ! و جالب تر اینکه درگیری ما به دو دقیقه هم نکشید و چنان دست در گردن می رفتیم که انگار نه انگار اتفاقی افتاده .

 

تولد آریا

یک هفته بعد از اون شب اکتیوی که داشتیم تولد آریا بود و همه اونجا جمع بودیم . جاتون خالی اونجا هم خیلی خوش گذشت . یکی از مهمونهاشون که یه آقای گنده بود و یه دختر کوچولو هم داشت کودک درونش بیش فعال شده بود و اینقدر باهامون بازی (نبرد گلادیاتورها) کرد که همه مون از نفس افتادیم . موقع خداحافظی هم مامان آریا عکس فارغ التحصیلی دوره ارفمون رو روی چوب چاپ کرده و به همه ما هدیه داده بود . دیگه حالا دوره ارف و اون عکس کم کم داره برای ما به خاطره تبدیل میشه .  

Duet در شمال

دو سه روز بعد از تولد آریا به سر بابامون میزنه که قبل از شروع سال تحصیلی جدید یه سری به بابا و مامانش که تازه کوچ کرده بودند - و شما هم در جریان داستان نقل مکان تاریخیشون هستید - بزنه بنابراین سه شنبه غروب راهی شمال کشور شدیم . صبح روز بعد زمان خوبی بود تا تمرینم رو روی تراس خونه بابابزرگم و زیر آسمون بسیار تمیز شهر انجام بدم . در واقع باید خودم رو برای اجرای شب آماده می کردم آخه قرار بود عمو حسین و دو تا از دوست هاش مهمون ما باشند و یه کنسرت واقعی راه بندازیم .

عمو حسین که سالها است حرفه اصلیش تدریس گیتاره و با تمرین زیاد و مداوم تونسته در تمام سبک های این ساز تجربه و تبحر زیادی کسب کنه از من خواسته بود که سازم رو همراهم ببرم تا ببینه پیشرفتم در چه مرحله ایه و اگه شد یه دو نوازی هم با هم داشته باشیم . البته من اون روز تمرین زیادی نکردم (چون درس ها رو کامل بلد بودم) ولی برای رسیدن شب و زمان اجرامون لحظه شماری می کردم . و بالاخره لحظه موعود رسید و من و عمو حسین 14 تا از آهنگ های کتاب String Tunes رو با هم اجرا کردیم . این اولین دونوازی من با یه ساز دیگه بود و برام بسیار جذاب و دوست داشتنی بود . جوری که به نظرم تمرین در کنار گیتار خیلی بهتر از کار با سی دی اومد . عمو حسین هم حسابی از این دونوازی خوشحال و از سطح پیشرفتم راضی بود .

پایی به آب زدیم

روز بعد قرار بود برای کاری به انزلی بریم بنابراین از باباعلی خواستم که تنی هم به آب بزنیم ولی از اونجایی که اولن برنامه ای برای رفتن توی آب نداشتیم (هوله و مایو برنداشته بودیم) و دومن وقت کافی هم نداشتیم  و در نظر داشتیم برای فرار از ترافیک  زودتر برگردیم تهران به پبشنهاد من ، پایی به آب زدیم !

در هر صورت جاتون خالی همین سفر کوتاه 48 ساعته هم حسابی چسبید و حالا دیگه باید آماده شروع سال تحصیلی جدید باشم . میگن همین فردا شروع میشه  

ارسال در تاريخ جمعه ۳۱ شهریور۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش

یک ترم از کلاس ساز تخصصی من گذشت و سه جلسه هم از ترم جدید سپری شد . توی این یک ترم که خیلی هم حیاتی و تعیین کننده بود چیزهای زیادی یاد گرفتم . با توجه به سختی بیش از اندازه سر و کله زدن با ویلن یاد گرفتم که یه کار هر چقدر هم سخت باشه بالاخره شاید بشه برای انجامش راهی پیدا کرد و برای انجام کارهای سخت هیچ راهی بهتر از همت خود آدم و تمرین و تمرین نیست . ولی این قضیه خیلی ظریف و آرام آرام برای من جا افتاد .

برای اینکه صدایی مناسب (نه خیلی مناسب بلکه قابل تحمل) از سازتون در بیاد در بهترین حالتش شاید مجبور باشید به مدت سه ماه هر روز یک ساعت تمرین کنید ...  تمرین روزانه ویلن ما هم با کمی افت و خیز برقراره و چیزی نیست که بشه ازش در رفت ... گاهی وقت ها انگشت های دست چپم که روی سیم قرار می گیره از تمرین زیاد درد هم می گیره ولی چاره نیست چون دوستش دارم . من دو تا کتاب دارم که به صورت همزمان ازشون درس می گیرم . یکیش همون کتاب قدیمی Le Violon هست که بیشتر روی نواخت نتهای پایه و ترکیبشون (بدون اینکه آهنگ مشخصی بنوازید) تاکید داره و سعی می کنه تکنیک های مقدماتی لازم برای نواختن روان ساز رو جا بندازه و کتاب و CD دیگری به نام String Tunes که جدیدتره و پر از آهنگ های زیبا و ساده شده برای نوازندگان مبتدی هست و باعث میشه تمرین های من از حالت کسالت آورش خارج بشه .

باباعلی البته ترم یک رو خیلی بهم فرجه داد و باهام راه اومد ولی این ترم دیگه شوخی نداره ...  دیروز که قرار بود تمرین کنم و اصلن تمرین نکردم وقتی برای باباعلی تعریف کردم که تمرین نکردم جریان زیر اتفاق افتاد :

متاسفانه اتفاق خاصی نیفتاد و این یعنی خطر ! خیلی دوستانه و با لبخند بغلم کرد و در کمال آرامش و دوستی بهم گفت که تا آخر هفته حق ندارم به سازم دست بزنم !!! من هم خیلی ناراحت شدم و ازش خواستم که منو ببخشه :

باباعلی : اگه کسی دوست نداشته باشه تمرین کنه چه معنی میده ؟ آیا باید اجازه بدیم ساز رو الکی داشته باشه و کلاس هم بره ولی تمرین نکنه ؟! آیا نباید یه جوری تنبیه بشه ؟

من : نه ! باید یه فرصت دیگه بهش بدیم و ببینیم چیکار می کنه !!!

مثل همیشه که وقتی جواب منطقی و محکمی از من می شنوه تسلیم میشه گفت "باشه ! پس ببینیم !" و من چنان اجرایی از تمام درس های دو تا کتاب (از درس اول تا آخرین درس) بهش نشون دادم که دو چیز رو فهمید : اول اینکه خیلی سازم رو دوست دارم و حاضر نیستم به هیچ قیمتی ازش دور بشم و دوم اینکه درسته که ممکنه یه وقتایی از زیر تمرین در برم ولی وضع و اوضاع عمومیم بد نیست ... البته اظهار نظر استاد عزیزم یعنی خانم اعتمادی هم باعث شد که بیشتر به این دومی مطمئن بشه "پارسا تو شاگردهایی که همزمان و بعد از خودش گرفتم از همه بهتره"

حالا این "بهتر از همه شدن" هیچوقت هدف نهایی من نیست و نبوده فقط چیزی که برای من و باباعلی خیلی اهمیت و ارزش داره اینه که من کارم رو به بهترین شکل ممکن انجام داده باشم .

راستی سومین چیزی که بهش مطمئن بود ولی باز هم براش بیشتر ثابت شد این بود که "فرصت دادن همیشه جواب میده" به شرطی که با ظرافت و نوآوری ازش استفاده کنید .

خانم اعتمادی اما به هیچ وجه شوخی ندارند و در کلاس ما از شوخی و بازی خبری نیست . اونجا ایشون درس میدن و من درس پس میدم و اگه کم کاری هم ببینند رک و راست خودم و باباعلی رو در جریان قرار میدن ... و این همون کلاسیه که با خصوصیات اخلاقی من انطباق داره (البته میدونید که بنده در سایر موارد همچین منضبط هم نیستم ولی انطباق با استاد رو همیشه در دستور کارم دارم). متاسفانه خبردار شدیم که استاد برای شرکت در یک دوره Master Class عازم آمریکا هستند و قراره بنده تا عید رو نزد استاد محترم دیگری که رهبر ارکستر ویولونیست های آموزشگاه هم هستند به فراگیری هنرم بپردازم ... برای ایشون هر جا که هستند آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که با دست پر برگردند و دوباره کلاسمون رو با ایشون ادامه بدیم .  

ارسال در تاريخ سه شنبه ۳ مرداد۱۳۹۱ توسط تا وقتی یاد بگیره خودش بنویسه پدرش
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود